کسب درآمدمیلیونی زنان بلوچ از دوزندگی

یکی از صنایع که در حد خود بسیار زیبا و ارزنده است، صنعت دوزندگی و دست‌دوزی جلیقه و لباس زنانه است. هنری که مانند ترمه، صدها مربع و مستطیل و لوزی یک اندازه اگر با پرگاری دقیق اندازه‌گیری کنند، سر مویی تفاوت ندارد. همینطور با نهایت زیبایی و با ابریشمی که بارنگ‌های طبیعی رنگ شده و رنگش ثابت است دست‌دوزی می‌کنند.
زهرا ریگی – طراح لباس و سوزن دوز بلوچ یکی از زنان هنرمند چابهار است که با تأسیس یک شرکت تعاونی سعی داشته تا هنر سوزن‌دوزی سیستان و بلوچستان را همچنان زنده نگاه دارد. این هنرمند بلوچ می‌گوید که از ۱۰سال پیش تاکنون کار سوزن‌دوزی را با تغییر فرم لباس‌های سنتی بلوچستان آغاز کرده و با تأسیس یک شرکت تعاونی و شرکت در نمایشگاه‌های متعدد سعی دارد تا این هنر را زنده نگاه دارد.او هدف از تشکیل تعاونی سوزن‌دوزی را حفظ سوزن‌دوزی بلوچ و بازاریابی برای فروش راحت‌تر محصولات هنری زنان چابهارعنوان کرده و درباره این حرفه توضیح می‌دهد:
مردم محلی استان همچنان به پوشیدن لباس سنتی این منطقه وفادار مانده‌اند اما این تعاونی سعی دارد با تغییر برش‌ها و مدل‌های بروز برای معرفی و بازاریابی این لباس در مابقی استان‌ها تلاش کند.کاری که به باور او هم‌ اکنون آغازشده و ساکنان شهرهایی مانند تهران، مشهد، اصفهان و شیراز به آن روی خوش‌نشان داده‌اند و از ظرافت و زیبایی آن استقبال می‌کنند. وی می گوید با توجه به اینکه تنوع دوخت در سیستان وَ بلوچستان بالاست وَ هر منطقه سوزن‌دوزی خاص خود را دارد که با مناطق دیگر مختلف است و قیمت یک ست کامل لباس بلوچ در این استان از ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان آغاز می‌شود و بسته به ظرافت، تزئین ها و آراستگی، تا یک‌ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و گاهی حتی ۲ تا ۳ میلیون نیز به فروش می‌رسد.
در حال حاضر می توان با داشتن سرمایه‌ای بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان از این هنر برای آراستن مانتوهای زنانه استفاده کرد و کسب‌وکار مطلوبی به راه انداخت.او در ادامه درآمد یک‌ماهه زنانی را که در تعاونی‌های لباس سوزن‌دوزی می‌کنند را بین ۷۰۰ هزار تومان تا ۱۸۰۰تومان متغییر می‌داند و می‌گوید: اگر زنان یک ست کامل لباس بلوچی را طی یک ماه سوزن‌دوزی کنند بین یک میلیون و ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان درآمد خواهند داشت.
این طراح و مدرس لباس اضافه می‌کند: معمولاً ماهانه بین ۱۵ تا ۱۶ کروات و سالانه ۵۰۰ دست کت زنانه را سوزن‌دوزی می‌کند اما دوخت کراوات‌های سوزن‌دوزی شده به علت دوخت با ظرافت، در خارج از ایران مشتریان بیشتری دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *