کار آفرینی با ۱۰۰ هزار تومان!

محمد کریم آشفته، جوان ۱۹ساله ی ایوانی است. چند سالی است که در یک گلخانه در روستای نرگسی که در ۵ کیلومتری شهرستان ایوان در استان ایلام واقع است به تولید صیفی‌جات می‌پردازد و موفق به کار آفرینی شده است. دانشجوی سال دوم مهندسی عمران است اما از کشاورزی کسب درآمد می‌کند.

کارآفرینی با پول تو جیبی!

در شرایطی که اکثر جوان‌ها بیکار هستند کار آفرینی ۱۹ساله ایوانی موفق شده است با پول تو جیبی و عیدی گلخانه ای احداث کند و درآمد نسبتاً خوبی داشته باشد.
خانواده او از نظر مالی در سطح خوبی نبود. با اینکه ۱۶ ساله بود اما احساس تکلیف می کرد که باید به اقتصاد خانواده کمک کن. مادرش هم بر اثر انفجار یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در سومار در سال ۷۶ به شهادت رسیده بود و به همین خاطر او بسیار احساس تنهایی می کرد. بسیار فکر می کرد که چه شغلی را آغاز کند اما چیزی به ذهنش نمی رسید. 
۱۶ ساله بود و دانش آموز سال سوم دبیرستان و دوست داشت ادامه تحصیل دهد و مهندس شود. در همین حال و هوا بود که گلخانه متروکه همسایه نظرش را جلب کرد. با توجه به علاقه اش به کار کشاورزی تصمیم گرفت گلخانه متروک همسایه را احیا کند.
هر چند برای خرید گلخانه پول کافی نداشت اما تصمیم گرفت گلخانه را از صاحبش اجاره کند. پول توجیبی هایش را که مدتی جمع کرده بود با پول عیدی هایش یکی کرد تا بتواند گلخانه را اجاره کند. صاحب گلخانه راضی به اجاره دادن گلخانه اش نمی شد. او اعتقاد داشت که یک نوجوان ۱۶ ساله توان راه اندازی گلخانه را ندارد.حالا او هم با آشفته شریک شده است!

سود دهی در عرض سه ماه

 در شروع کار برای اینکه متوجه شود که چه محصولاتی در شهرستان ایوان بهتر جواب می دهد چند نوع از محصولات را تستی کشت کرد و نتیجه خوبی گرفت. 
وی برای گلخانه اش سیستم آبیاری قطره ای را راه اندازی کرده زیرا با این سیستم آب کمتری مورد نیاز خواهد بود و خیلی به صرفه است.
خودش می گوید: من گلخانه را در اصل با ۱۰۰ هزار تومان راه اندازی کردم؛ ۱۰۰ هزار تومانی که برای خرید بذر و تجهیزات مصرف شد ولی در عرض ۳ ماه به سود دهی رسیدم.

کسب درآمد سالانه ۳۰ میلیون تومانی

او هر سه روز یک بار محصولات مختلف از جمله گوجه، خیار، بادمجان، فلفل و سبزیجات را چیده و از هر محصولی ۳۰ کیلو بسته بندی می کند و برای فروش به بازار می برد. از این طریق میانگین درآمد گلخانه وی سالانه ۳۰ میلیون تومان است.

برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *