درآمد سالانه ۲۰ میلیون با زیرزمین ۶۰ متری

زعفران-هواکشت-آیروپونیک-گلخانه ای

مدتی است که کسب درآمد از طریق کشت زعفران گلخانه ای مطرح شده و موافقان و مخالفان زیادی درباره آن صحبت کرده است. در نویاب هم قبلا درباره به این موضوع مطالبی را قرار داده بودیم. (اینجا)

در این مطلب قصد داریم بعضی از نکات تکمیلی در این زمینه را بیان کنیم تا روشن شود آیا این کسب و کار برای شما مناسب است یا نه. مطالبی که در این قسمت ارائه می شود از کارگاه آموزشی کشت گلخانه ای زعفران که توسط مهندس کاوه برگزار شد استخراج شده است. اطلاع رسانی این کارگاه قبلا در نویاب انجام شده بود. (اینجا)

آشنایی با کشت زعفران گلخانه ای

ابتدا بخشی از توضیحات مهندس کاوه در این کارگاه را می بینیم و سپس چند نکته تکمیلی را بیان می کنیم.

 

نکات تکمیلی

سرمایه مورد نیاز

سرمایه مورد نیاز برای اجرای این طرح برای یک سالن ۶۰ متری تقریبا ۲۰ میلیون تومان است. تقریبا نصف این مبلغ برای خرید پیاز مرغوب استفاده می شود. از این مبلغ ۲/۵ میلیون برای خرید کولر آبی، ۲/۵ میلیون برای خرید مه ساز مخصوص، ۲ میلیون برای قفسه بندی فضا و حدود ۳ میلیون تومان برای هزینه های جاری در نظر گرفته شده است. از این مبلغ به جز هزینه های جاری، بقیه مبالغ، سرمایه کار است و تنها در سال اول انجام می شود.

از مقیاس کوچک شروع کنید

اگر قصد شروع این کار را دارید ابتدا کار را در مقیاس کوچک مثلا یک اتاق تقریبا ۱۵ متری شروع کنید تا تجربه لازم را به دست آورید و کم کم کار را گسترش دهید. برای این فضا، هزینه خرید پیاز و قفسه یک چهارم می شود و به جای دستگاه مه ساز می توانید از دستگاه بخور سرد معمولی استفاده کنید.

آموزش را جدی بگیرید

قبل از شروع کار، حتما لازم است آموزش های لازم را ببینید. اگرچه ظاهر کار ساده به نظر می رسد ولی در این کشت لازم دما، نور، رطوبت، مواد افزودنی مورد نیاز و … به صورت دقیق کنترل شود تا محصول به دست آمده از نظر کمیت و کیفیت مناسب باشد. برای مثال شما باید بدانید که در ماه مهر باید دمای سالن نسبت به شهریور ۳ درجه سانتی گراد کمتر شود، درصد رطوبت محیط ۸ درصد بیشتر شود و میزان نور به آرامی زیاد شود و نوع محلولی از طریق رطوبت به پیاز می دهیم تغییر می کند!

معرفی سامان کشت گستر

یکی از شرکت هایی که در زمینه آموزش و مشاوره زعفران گلخانه ای فعالیت می کند، شرکت سامان کشت گستر یزد است و افراد علاقه مند می‌توانند به سایت این شرکت (اینجا) یا دفتر شرکت به آدرس یزد، خیابان آیت الله کاشانی، جنب سه راه نعیم آباد مراجعه کنند. در صورت نیاز می توانید شماره موبایل مهندس کاوه را از اینجا دریافت کنید.

 

مطالب مرتبط:

معرفی کسب و کار «کشت گلخانه ای زعفران»

فیلم/ کشت زعفران به روش آیروپونیک

فیلم/ نمونه های موفقی از کشت زعفران به روش آیروپونیک

کسب درامد میلیونی از کشت زعفران در فضای کوچک گلخانه

تاسیس اولین زعفران گلخانه ای اشکذر توسط معلم بازنشسته


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *