تغییر مسیر زندگی با یک فیلم

رامتین منزهیان، بنیان‌گذار و رئیس هیئت‌مدیره بامیلو است. او یکی از مدیران جوان در حوزه تجارت‌ الکترونیک است که توانسته طی حدود سه سال بامیلو را به فروشگاهی با سهمی بیش از ۲۰ درصد در بازار خرده‌فروشی آنلاین تبدیل کند. منزهیان دکترای امور مالی از دانشگاه کلن آلمان دارد و برای راه‌اندازی چند پروژه در حوزه تجارت الکترونیک، به ایران بازگشته است.

فیلمی که باعث به باد رفتن ۳۰ هزار یورو شد

خود او داستان زندگی اش را اینگونه بیان می کند:” ۱۷ ساله بودم که فیلم “وال‌استریت”، با بازی مایکل داگلاس، خیلی در من تاثیر گذاشت. در این فیلم او خیلی خوش‌تیپ بود و هر روز صبح می‌‌‌‌‌رفت سر کارش که خرید و فروش سهام بود. اطرافش پر از مانیتور و تلفن بود و دائم خرید و فروش می‌‌‌‌‌کرد.

این فیلم حس خوبی به من می‌‌‌‌‌داد. بعد از ۵ بار دیدن این فیلم تصمیم گرفتم صحنه فیلم را به اتاق خودم بیاورم. با تمام پس‌اندازی که داشتم و پول‌ کارهایی که کرده بودم این کار را انجام دادم. ۵ مانیتور خریدم و یک خط تلفن و شروع کردم به خرید و فروش سهام!

در ۵ هفته ۱۰ تا کتاب اقتصادی خواندم و تلاش کردم تا از سهام سر دربیاورم ولی در نهایت به همه فامیل، دوستان و خانواده شوک وارد کردم زیرا در ۵ هفته همه‌چیز را به باد دادم و ۳۰ هزار یورو پوچ شد! نتیجه تلخ بود ولی تجربه‌ای که داشتم خیلی جالب بود و حس خوب و ناشناخته‌ای برایم داشت. آن‌قدر که تصمیم گرفتم بعد از دانشگاه در این زمینه کار کنم و همین هم شد؛ بعد از فارغ‌التحصیل شدن جذب بانک در لندن شدم و حالا با پول بانک و نه خودم شروع به کار کردم.”

چرا موسس بامیلو به ایران بازگشت؟

در ورزقان در نزدیکی تبریز زلزله آمده بود و هزاران نفر خانه‌شان را از دست داده بودند. منزهیان که تا آن زمان ۲۶ سال بود که دور از ایران بود حس کرد باید به ورزقان برود. او به ایران برگشت و حتی بین زلزله‌زده ها کمک‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مختلف مردمی پخش کرد. این سفر باعث به وجود آمدن تجربه و سوالها متعددی برای وی شد تا جایی که به ایران بازگشت و ایده هایش را عملی کرد.

رشد در زمان اوج قدرت رقیب

بامیلو فعالیت خود را در زمستان ۹۲ ( یعنی زمانی که دیجی‌کالا؛ مهم‌ترین فروشگاه خرید اینترنتی در ایران؛ در اوج رشد و توسعه قرار داشت)آغاز کرد و رسماً در تابستان ۹۳ رونمایی شد. این شرکت در روزهای اول تنها حدود ۱۰ نفر نیرو داشت و در تابستان به ۵۰ نفر رسید و اکنون حدود ۳۰۰ نفر در بامیلو کار می‌کنند. حدود ۱۰۰۰ فروشنده با بامیلو همکاری دارند و بیش از ۱۰۰ هزار کالا در بامیلو عرضه می‌شود. بامیلو اپلیکیشن موبایل فعالی هم دارد که حدود ۳۰ درصد از سفارش‌ها از طریق این اپلیکیشن ثبت می‌شود.

بامیلو؛ تنها یک واسطه است

بامیلو مدل کسب‌وکار ویژه ای دارد. نکته مهمی درباره تفاوت روش کار بامیلو با دیجی‌کالا و دیگر رقبای آن وجود دارد که به «الگوی مارکت پلیس» (market place)  بازمی‌‌‌‌‌گردد زیرا این شرکت از قبل کالایی خریداری و انبار نمی‌کند تا مشتری برای آن پیدا شود، بلکه نقش واسطه را برای رساندن کالا به مشتری بازی می‌‌‌‌‌کند. زیرا به اعتقاد منزهیان اگر قرار باشد همه کالاها خریداری و انبار شوند؛ چطور می‌توان فروشگاه را بزرگ کرد و تنوع کالا ایجاد کرد؟

بامیلو اکنون تنها یک انبار ۱۰ هزار متری دارد و علاوه بر آن چند مرکز تقسیم کالا نیز در مناطق مختلف در نظر گرفته که وظیفه دریافت کالا از سوی فروشنده و ارسال کالا به مشتریان را بر عهده دارند.  این شرکت هرروز با بیش از ۴۰۰ فروشنده‌ در ارتباط است تا کالا‌ها را به انبار بامیلو منتقل کرده و به دست مشتریان برسانند. این فرآیند این امکان را به بامیلو می‌دهد تا با تأمین‌کنندگان بیشتری در تماس باشد. در اصل انبار بامیلو بخشی از انبار تأمین‌کنندگان کالا است.

بامیلو در حال حاضر بیش از ۲۰ درصد از بازار فروش آنلاین کشور را در اختیار دارد و برای ۵۰ درصدی این بازار هدفگذاری کرده است.

جعبه موفقیت

منزهیان معتقد است هرکس باید جعبه موفقیتش را پیدا کند و دنبال آن برود. او می‌‌‌‌‌گوید: متاسفانه افرادی هستند که حتی جعبه خود را پیدا می‌‌‌‌‌کنند ولی دنبال آن نمی‌روند چون جرئت نمی‌کنند. روزی که آمدم ایران، فارسی بلد نبودم اما حالا حرف می‌‌‌‌‌زنم و می‌‌‌‌‌نویسم. روزی که کار را می‌‌‌‌‌خواستم شروع کنم و به تولیدکنندگان پوشاک فروش آنلاین را پیشنهاد می‌‌‌‌‌دادم من را مسخره می‌‌‌‌‌کردند و می‌‌‌‌‌گفتند که خل! هستم اما حالا می‌‌‌‌‌بینیم که چقدر خرید آنلاین لباس وجود دارد.

من در این سال‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بسیار تجربه کردم و آموختم. من فهمیدم که هر جعبه که سمبل زندگی است، هم فرصت است و هم استرس و این ما هستیم که تصمیم می‌‌‌‌‌گیریم جعبه خودمان چه‌چیزی باشد.


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *