فیلم/ اولین خانمی که سوسک پرورش می دهد!

به گزارش نویاب؛ بعضیها با شنیدن نام سوسک هم وحشت می‌کنند و تصویری ناخوشایند در ذهنشان شکل می گیرد. بعضیها هم  با دیدنش پا به فرار می گذارند. حشره‌هایی که دیدنشان هم برای عده‌ای سخت و عذاب آور است، حالا اگر بخواهد در برنامه غذایی تان قرار بگیرد چه احساسی پیدا می‌کنید؟

نگران نباشید! هر چند این حشرات سرشار از پروتئین، مواد چرب، معدنی و مغذی هستند و خوردنشان از نظر بهداشتی منعی ندارد، اما امروز قرار است به موضوعِ تولید سوسک‌هایی که غذای غنی و عاری از میکروب برای دام و طیور است بپردازیم.

از ایده تا عمل

در  جنوبی ترین نقطه شیراز، روستای کرونی ، به کارگاهی کوچک به سرپرستی بانویی کارآفرین می رویم.

محصولات این تولیدی با دیگر جا‌ها متفاوت بود. این کارآفرین با حشره‌ای سر و کار داشت که بیشتر افراد با شنیدن نامش حس بدی پیدا می‌کنند. اما این حشره روی دستش راه می‌رفت و او بدون هیچ ترس و واهمه‌ای به سوسک نگاه می‌کرد. او برایم از ایده اولیه اش گفت. اینکه می‌خواسته عقرب پرورش دهد و هنگام تحقیق ، مقاله‌ای درباره پرورش سوسک خانگی نظرش را جلب می‌کند. وقتی متوجه می‌شود این پرورش سوسک‌ها به سرمایه کلانی نیاز ندارد به فکرش می‌رسد به جای پرورش عقرب، غذای عقرب تولید کند .وقتی بیشتر تحقیق می‌کند به این موضوع می‌رسد که سوسک نه تنها غذای مورد علاقه عقرب است بلکه در صنایع طیور و آبزی پروری کاربرد دارد.

صحبت هایش جالب است. مینا رضایی که در رشته هنر درس خوانده می‌گوید بعد از تحقیق و دیدن فیلم‌های آموزشی تصمیم می‌گیرد فکرش را عملیاتی کند. در این باره با همسرش مشورت می‌کند و هر دو در این زمینه شروع به تحقیق می‌کنند. به گفته این زن کار آفرین، این کار، چون با سرمایه کم راه می‌افتاد آن‌ها مشتاق‌تر می‌شوند ایده خود را عملیاتی کنند.

حشراتی بهداشتی و مفید

سرمايه گذاری روی حشرات خوراكی به دليل نياز محدود به فضا، آب و زمان  سودمند است.

مینا رضایی درباره پرورش این نوع سوسک می‌گوید: این حشره تخم ریزی می‌کنند و تخم‌ها به لارو تبدیل می‌شوند؛ لارو‌ها در چند مرحله پوست اندازی می‌کنند و به مرحله فروش می‌رسند.

او می‌گوید لارو این حشره به صورت زنده و خشک هم قابل فروش است و به دلیل پرتئین بالا غذای خوبی برای گاو، ماهی و مرغ است.

وقتی پای حشرات هم به بازار فروش باز می‌شود

 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران، فهرستی از مشاغل خانگی را معرفی کرده که پرورش سوسک هم در این فهرست قرار دارد.

 

 


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (2 votes, average: 4٫50 out of 5)
Loading...)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *