کارآفرینی بانوی یزدی با پرورش الاغ

با توجه به خواص دارویی و صنعتی برخی فرآورده های قابل استحصال از الاغ ، پرورش این حیوان در کشورهای مختلف مانند چین و برخی کشورهای آفریقایی در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته و دیگر کشورها نیز در زمینه واردات و پرورش این حیوان اقداماتی را آغاز کرده اند.

شیر، پوست و حتی فضولات حیوان نیز که با نام عنبرنسارا شناخته می شود خواص درمانی دارد و در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

راه اندازی مزرعه ای با ۱۵۰ الاغ

طاهره زارع بانوی کارآفرین اشکذری نیز به همین دلیل با استفاده از وام خوداشتغالی کمیته امداد شهرستان اشکذر و حمایت جهاد کشاورزی، نخستین مزرعه پرورش این حیوان را در روستای تقوّیه بخش خضرآباد این شهرستان راه اندازی کرد.

این کار با سرمایه گذاری اولیه ۳۰ میلیون تومان آغاز شد و هم اکنون در این مزرعه ۱۵۰ راس الاغ وجود دارد که از این تعداد ۴۰ راس آن شیرده هستند.

این بانوی کارآفرین اشکذری کار خود را از سه سال قبل آغاز کرده است.  خرید الاغ ها از شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری انجام و برای خرید هر الاغ و کرّۀ آن یک میلیون تومان هزینه شده است.

روزانه ۳۰ کیلوگرم شیر الاغ در این مزرعه تولید می شود. شیر الاغ تولیدی به صورت قرارداد یکساله کیلویی ۱۵هزار تومان و از طریق فروش خانگی هر کیلو ۳۰ هزار تومان انجام می شود.

شیر الاغ برای درمان برخی بیماری ها مانند آسم، قند خون، سرما خوردگی، آلرژی و برای پایین آوردن تب ناشی از عفونت تجویز می شود.

 از دیگر فرآورده های الاغ، روغن قلم پا و پی آن است که کیلویی ۴۰۰ هزار تومان به فروش می رسد ولی به دلیل اینکه بیماری و تلف شدگی در حیواناتی مانند الاغ بسیار کم است، تولید این فراورده نیز اندک می باشد.

 

انگیزه ایجاد مزرعه

زارع می گوید برای بهبودی فرزندم که از بیماری آلرژی شدید رنج می برد، پزشک شیر الاغ تجویز کرد از این رو در ابتدا برای درمان خانگی چندتایی خریداری کردم و بعدا تعداد آنها را افزایش دادم.

فضولات این حیوان نیز اثر آنتوبیوتیکی دارد و برای درمان سرماخوردگی، بیماری های تنفسی، برونشیت و خارش پوست مفید است و از آن در آفت کشی و کرم کشی مزارع نیز استفاده می شود و هم اکنون کیلویی چهار هزار تومان به فروش می رسد.

مطالب مرتبط:

برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

2 Comments on “کارآفرینی بانوی یزدی با پرورش الاغ”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *