خداحافظی با وزارت نفت به عشق بلدرچین‌

مهندس محسن مهرخواه

 مهندس محسن مهرخواه از جمله پرورش دهندگان موفق بلدرچین در اهواز است که سابقا بازرس شرکت نفت بوده است.

 

چه کنیم با این همه خاصیت؟!

او درباره ورود به این عرصه می‌گوید: «قبلا بازرس شرکت نفت بودم و درآمد خوبی داشتم. اما زمانی که پروژه‌ها تمام می‌شد بیکاری و اعصاب خوردی به سراغم می‌آمد. به صورت اتفاقی ۴ عدد بلدرچین گرفتم و دوست داشتم بیشتر با این حیوان آشنا شوم. در منزل نگهداری کردم و دیدم هر روز تخم می‌گذارند و مزه تخم شان هم از تخم مرغ بهتر است. به مرور تصمیم گرفتم این پرنده را در حجم وسیعی تولید کنم و تخم بلدرچین را به فروش برسانم. در مرحله اول کار توانستم از ۱۰۰۰ قطعه بلدرچین ۳۶۰ عدد جوجه تولید کنم که تمام آنها را دم درب منزل فروختم. البته بازاریابی هم می‌کردم و از خواص بلدرچین برای همه می‌گفتم و مشتری‌ها هم در تعجب مانده بودند که چه کنند با این همه خاصیت!»

او می‌افزاید: «بعد از مدتی کار پرورش بلدرچین را از منزل به یک کارگاه منتقل و شرکت تعاونی مهرخواه صنعت را راه اندازی کردم. با استفاده از وام ۲۰ میلیون تومانی بسیج سازندگی روز به روز پیشرفت کردیم و ۶ نفر را هم مشغول به کار کردیم. در حال حاضر فروش خوبی دارم و محصولاتم را به تهران، مازندران، خرم‌آباد و شیراز ارسال می‌کنم».

این فعال اقتصاد مقاومتی خاطرنشان می‌کند: «با استفاده از درآمده حاصل از پرورش بلدرچین کم‌کم در عرصه پرورش ماکیان دیگر هم سرمایه گذاری کردم. در حال حاضر دو واحد جوجه کشی مرغ و اردک و یک واحد تولید تخم مرغ راه اندازی کرده ام. کار پرورش بلدرچین برای من برکت داشت چون سلامتی مردم برایم خیلی مهم بود. تخم بلدرچین های من روی دستم نمی‌ماند اما اگر به هر دلیل تخم بلدرچین فروش نرود و روی دستم بماند، تخم بلدرچین مانده دست مردم نمی‌دهم.»

 

به صرفه تر از پرورش مرغ

آقای مهرخواه تصریح می‌کند: «تولید تخم بلدرچین در شکم این پرنده ۲۵ ساعت زمان می‌برد. برای همین تولید تخم بلدرچین سریعتر از مرغ است. شما در یک واحد ۱۲۰۰ قطعه‌ای هر روز می‌توانید ۸۱۶ عدد تخم برداشت کنید. ما در حال حاضر در واحد ۶۰۰۰ قطعه‌ای نزدیک به ۹۰ درصد یعنی روزانه ۵۵۰۸ عدد تخم دریافت می‌کنیم که ۴۵۹ بسته ۱۲ عددی می‌شود.

یعنی به طور میانگین در روز ۴۵۹ بسته ۱۲ عددی به بازار ارسال می‌کنیم. گردش مالی من از تخم بلدرچین ۱۵ میلیون تومان در ماه است که سود خالص آن ماهانه ۶ میلیون تومان است. درآمد امروزم چند برابر زمانی است که بازرس شرکت نفت بودم.»

او اضافه می‌کند: «وقتی سن بلدرچین به ۶ ماهگی می‌رسد باید جمعیت گله عوض شود و گله جوانتری جایگزین شود. کشتارگاه بسیار ارزان می‌خرد بنابراین ما این بلدرچین‌ها را زنده فروشی می‌کنیم. معمولا بلدرچین تا ۱۲ ماهگی گوشت ترد و خوشمزه‌ای دارد. کشتارگاه از ما کیلویی ۷۲۰۰ تومان می‌خرد در صورتی که هر عدد بلدرچین زنده را می‌توانیم ۳۵۰۰ تومان در بازار بفروشیم.»

در ادامه دو فیلم از این کارآفرین را با هم می بینیم. یکی فیلم حضور در شبکه ایران کالا و پاسخ به پرسش های مخاطبان و فیلم دوم هم مستندی ۲۰ دقیقه ای درباره نحوه شروع کار آقای مهرخواه است. همچنین می توانید با سر زدن به سایت ایشان اطلاعات مناسبی را به دست آورید.

 

بیشتر بخوانید:

کسب درآمد با پرورش بلدرچین


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *