کسب درآمد از یک حیاط ۱۲ متری

آقای سیادتی دارای دکترای طیور است. او کارش را با وام ۳میلیون تومانی از بسیج سازندگی در سال ۹۲ آن هم با پرورش بلدرچین در حیاط ۱۲ متری منزلش آغاز کرده است.

آن زمان قفس پرنده در بازار ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان قیمت داشت. برای صرفه جویی وی تصمیم می گیرد با الگو گرفتن از این قفس ها آن ها را به صورت دست ساز تهیه کند و در نتیجه توانست هر قفس بلدرچین را به ازای فقط ۱۰۰ هزار تومان بسازد. او همچنین چون سرمایه کافی برای خرید دستگاه آسیاب جیره غذایی نداشت، در چرخ گوشت تغییراتی ایجاد و از آن برای ترکیب جیره غذایی استفاده می کند.

برای شروع هر کار تولیدی باید با سرمایه اندک، صرفه جویی در منابع و به خرج دادن ابتکار، پروژه را پیش برد. سیادتی با همین شیوه همواره ۱۰۰۰ بلدرچین در حیاط منزل پرورش داد و ماهانه یک میلیون تومان از فروش آن ها سود خالص بدست  آورد.

 اشتغالزایی مستقیم برای ۷ نفر

اوایل سال ۹۳ سردار بابایی، فرمانده سپاه مازندران به منزل سیادتی می آید و از محوطه ۱۲ متری پرورش بلدرچین ها بازدید می کند. وی وقتی انگیزه و علاقه سیادتی به کار تولید و نیز موفقیت بدست آمده را می بیند، پیشنهاد می دهد که در ازای مشاوره به علاقه مندان این رشته در زمینی در پادگان شهید قلی زاده رامسر کار خودش را گسترش بدهد.

به این ترتیب کار گسترش پیدا کرد به گونه ای که اکنون در هر دوره ۴۵ روزه ۱۲ هزار بلدرچین و ۱۲ هزار مرغ بومی پرورش می دهد. گردش مالی هر دوره حدود ۴۰ میلیون تومان است که ممکن است حاشیه سود آن تا ۵۰ درصد هم برسد. همچنین در حال حاضر برای ۷ نفر در واحد تولید و بازاریابی اشتغالزایی ایجاد شده است.

چرا بلدرچین؟

بلدرچین پرنده بسیار کم توقعی است. این پرنده مقاومت بسیار بالایی در برابر بیماری های طیور دارد و در طول دوره پرورش نیازمند هیچ واکسنی نیست. گوشت بلدرچین بسیار لذیذ و خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است. این پرنده نیازمند فضای بزرگ برای پرورش و رشد نیست.

بلدرچین بلوغ جنسی زودرس دارد و در ۳۵ روزگی بالغ می شود و تخم می گذارد، این در حالی است که هیچ کدام از طیور به این سرعت به بلوغ نمی رسند. طول دوره جوجه کشی این حیوان هم فقط ۱۷ روز است. مجموع این عوامل باعث می شود که پرورش بلدرچین از هر نظر توجیه اقتصادی و سودآوری بالا داشته باشد.

همچنین سال‌هاست که مرغ، غذای اصلی سفره های ایرانی است. بسیاری از ایرانی ها اگر قرار باشد گوشت سفید بخورند، انتخاب اول و آخرشان مرغ است. اما تنوع بخشی به پروتئین غذایی مردم، علاوه بر اینکه موجب ارتقاء سلامت می شود، امنیت غذایی را نیز بالا می برد و موجب می شود در دوره هایی که بازار به هر دلیل با کاهش ناگهانی عرضه یا افزایش تقاضا روبرو می شود، تعادل از بین نرود.

از این نمونه های موفق بسیار است. برای مثال سرگذشت کارآفرین جوان ابرکوهی را بخوانید.

مطالب مرتبط: 

کسب درآمد با پرورش بلدرچین

خداحافظی با وزارت نفت به عشق بلدرچین‌


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *