توقف صدور مجوز طرح‌های تکثیر و پرورش عقرب

حمید ظهرابی گفت: با توجه به تهدید جدی و مخاطرات محیط زیستی ناشی از کاهش شدید یا حذف گونه‌هایی از عقرب‌ها در برخی از نقاط کشور همچنین تخریب زیستگاه‌ها به علت حضور بیش از حد و اقدامات تخریبی صیادان این گونه ضروری است اقدامات حفاظتی در این خصوص صورت پذیرد.

وی پیشنهاد داد: با توجه به مستندات علمی در سراسر جهان تکثیر و پرورش عقرب در اسارت توجیه اقتصادی ندارد و چندان عملی نیست و تنها منجر به نابودی عقرب‌های بالغ و مولد برداشت شده از طبیعت می‌شود همچنین زهر عقرب در مقیاس ذکر شده در دوره‌های آموزشی و تبلیغات موجود خریدار ندارد. لذا تاسیس مراکز تکثیر و پرورش و اجرای دوره‌های آموزشی جز ضرر برای طبیعت و سود به نفع دلالان این دوره‌ها نتیجه‌ای در بر ندارد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی با اشاره به ضرورت جلوگیری از طرح‌های تکثیر عقرب اظهارکرد:  تا اطلاع ثانوی از قبول درخواست‌های جدید طرح‌های تکثیر و پرورش عقرب خودداری به عمل آید. این موضوع شامل درخواست‌هایی که در حال رسیدگی و انجام برخی مکاتبات اداری هستند ولی هیچ مجوزی برای آنان صادر نشده نیز می شود.

ظهرابی با توضیح درباره وضعیت شرکت‌های آموزشی برای پرورش عقرب گفت: از آنجایی که دوره‌های آموزشی تکثیر و پرورش عقرب صرفا برای کسب درآمد توسط این شرکت‌ها است. لذا با توجه به تاثیرات بسیار سوء برگزاری این دوره‌ها که توسط برخی نهادهای خصوصی، دولتی و دانشگاهی صورت می‌گیرد و تعارض شدید با ضوابط و مقررات محیط زیستی و وضعیت فعلی این ذخایر ژنتیکی دارد، از ادامه این قبیل آموزش‌ها در استان‌ها ممانعت شود.

 

بازرسی مداوم از مراکز دارای مجوز

وی تاکید کرد: مراکز دارای مجوز تکثیر و پرورش عقرب باید به‌طور مداوم مورد پایش و بازرسی قرار بگیرد و درصورت مشاهده هرگونه تخلف از جمله وجود تعداد عقرب بالغ و مولد بیش از مجوز و یا تخلفات دیگر مانند ایجاد آلودگی با واحد مزبور برخورد قانونی و قاطع صورت گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست ، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی با اشاره به برخورد با هرگونه برداشت عقرب از طبیعت خارج از ضوابط و مقررات اظهارکرد: محموله‌های عقرب کشف و ضبط شده از متخلفان برای طی مراحل قانونی به محل این معاونت منتقل شده و از رها سازی قبل از تعیین گونه و محل پراکنش آن‌ها جداً خودداری شود.

مطالب مرتبط:

تولید گرانترین مایع جهان توسط زوجی با تحصیلات عمران و ادبیات


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *