شرکت داداش برادر و برادران بیوک

شرکت داداش برادر امروزه یکی از موفق ترین شرکت های شکلات سازی در ایران و خاورمیانه است. داستان به وجود آمدن این شرکت و نام عجیب و آشنای آن بسیار شنیدنی است. در این داستان می توانید ردپای دو نفر از کارآفرینان نمونه کشور را ببینید که با بنا کردن شرکت داداش برادر و توسعه آن توانسته اند هزاران نفر را به استخدام خود در بیاورند.

آشنایی با تاریخچه شرکت داداش برادر

سال ۱۳۲۴ است. دو برادر تبریزی به نام های داداش و غائب علی بیوک تصمیم گرفته اند کسب و کار جدیدی را برای خود راه اندازی کنند. این دو برادر که تجربه خوبی در امر تولید شکلات و تافی کره ای دارند و این تجربه را در کشور روسیه آموخته اند، حالا اولین کارگاه خود را در شهر تبریز راه اندازی کرده اند و نخستین محصولات خود، که تافی کره ای و شکلات دست ساز است را با نام ایریس روانه بازار کرده اند. این مقدمه، اولین روزهای پایه گذاری شرکت داداش برادر است.

شرکت داداش برادر در سال ۱۳۴۰ رسماً به ثبت رسید تا این کارخانه در مسیر پیشرفت قرار بگیرد. به گونه ای که با به کارگیری دستگاه های به روز دنیا، خیلی زود شرکت داداش برادر توانست خودش را بین رقبا بالا بکشد؛ و به یکی از شرکت های موفق در این زمینه تبدیل شود.

شرکت داداش برادر

واگذاری سهام شرکت داداش برادر به نسل جدید

نخستین تغییر در شرکت داداش برادر در سال ۱۳۵۳ رخ داد. وقتی که آقای داداش بیوک تصمیم گرفت تا سهام خود را به پسرانش یعنی رسول بیوک و برادرش واگذار کند. سپس در سال ۱۳۶۱، شرکت داداش برادر برند آیدین را نیز به ثبت رساند. که این برند از نام آشناترین برندها در بین کارخانه های ایرانی است. در همین سال برادر دیگر نیز تصمیم به بازنشستگی گرفت و سهم خود از سهام کارخانه را به پرویز بیوک واگذار کرد. این دو اتفاق باعث شد مسیر پیشرفت کارخانه داداش برادر سریع تر شده و جایگاه ویژه تری را در بازار ایران و جهان به خود اختصاص دهند.

به همین جهت است که دهه پنجاه را می توان دهه شکوفایی برند آیدین و شرکت داداش برادر دانست. سالی که تمامی دستگاه های کارخانه به روز شد، نام تجاری آیدین به ثبت رسید؛ و مدیران کارخانه تصمیم گرفتند محصولات متنوع تری را تولید کنند. این محصولات جدید شامل انواع کارامل‌ ها، تافی های میوه ای و مغزدار، انواع شکلات ها و بیسکوییت ها … می شوند.

شرکت داداش برادر

جدایی برادران و شکل گیری کارخانه ای جدید

رسیدن به موفقیت و دست یابی به آن، هرگز راه ساده ای نداشته و ندارد. شرکت داداش برادر نیز در کنار همه پیشرفت ها و موفقیت هایش، چالش های پرشماری را پشت سر گذاشته است. شاید بتوان گفت یکی از بزرگترین چالش های این کارخانه، جدایی برادرها و تفکیک شرکت داداش برادر بوده است. در سال ۱۳۸۸ پرویز بیوک و رسول بیوک تصمیم گرفتند تا مسیر خود را از هم جدا کرده و با راه اندازی کارخانه و خط تولیدی جدید، شروعی مجدد و چالش جدیدی را تجربه کنند.

پرویز بیوک در جواب به این سؤال که چرا شرکت داداش برادر به چنین نقطه ای رسید می گوید: «توسعه مجموعه پدری با توجه به توسعه و گسترش روزآفرین آن ایجاد دو شرکت مستقل را ضروری می ساخت. از یک سو و همچنین وجود تفکرات مدیریتی و رفع موانع سلیقه ای در توسعه شرکت، ما را بر ای داشت که با تفکیک مجموعه تولیدی پدری به دو واحد مجزا، شرایط را برای دو مدیریت مستقل فراهم کنیم.»

نتیجه این تغییرات در شرکت داداش برادر به این گونه بود که رسول، یعنی برادر کوچکتر مدیریت شرکت آیدین را به عهده گرفت. پرویز بیوک نیز شرکت جدیدی را به نام شونیز به ثبت رساند و خیلی زود جایگاه درخوری در بازار پیدا کرد. البته همچنان نیز هر دو کارخانه با نام شرکت داداش برادر شناخته می شوند. و در کنار رقابت هریک بیش از بیست درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده اند.

شرکت داداش برادر

احترام به کارگران، رمز پیروزی شرکت داداش برادر

تفکیک شرکت داداش برادر اگرچه یک تصمیم مدیریتی بود، ولی طبیعتاً روی زندگی هزاران کارگر کارخانه نیز تأثیر می گذاشت. ولی چیزی که جالب توجه بود، احترام ویژه برادران بیوک به کارگران کارخانه بود. به گونه ای که در چند ماهی که شرکت در حال تغییر و تحول بود، این دو برادر تصمیم گرفتند حقوق و مزایای کارگران را به همان شکل گذشته پرداخت کنند؛ بدون اینکه آن ها را به سازمان تأمین اجتماعی معرفی کنند و بخواهند از بیمه بیکاری شان استفاده نمایند. همین اتفاق سبب شد تا این دو برادر مورد تمجید مقامات استان قرار گرفته و از طرف جوامع کارگری از آن ها تقدیر به عمل بیاید.

شرکت داداش برادر

شرکت شونیز، نوپا اما باتجربه

کارخانه شونیز پس از تفکیک شرکت داداش برادر و در سال ۱۳۸۸ شکل گرفت. با اینکه شرکت شونیز، یک شرکت نوپا به حساب می آمد، ولی به خاطر تجربه بالای پرویز بیوک، خیلی زود راهش را در بازار پیدا کرد و مسیر پیشرفت را طی نمود. این شرکت امروزه بیش از شصت محصول متفاوت تولید می کند و نزدیک به پانزده نمایندگی پخش و توزیع در سطح کشور دارد. نزدیک به ۳۲۰۰ کارگر در شرکت شونیز مشغول به کار هستند و در آن فعالیت می کنند. مدیریت شرکت داداش برادر (شونیز) برای برندسازی بهتر و بهره بردن از بازار فروش، چند برند دیگر را نیز به وجود آورده است. از جمله برندهای توفیس، ملیکا و رامتین که از برندهای این زیرمجموعه هستند.

شرکت داداش برادر

شرکت آیدین با مدیریت جدید

کارخانه آیدین نیز پس از تفکیک شرکت داداش برادر، توانسته است در کنار شرکت شونیز به پیشرفت خود ادامه دهد. به گونه ای که امروزه این شرکت دارای ۳۵۰۰ کارگر است و یکی از غول های صنعت شکلات سازی ایران به شمار می آید. شرکت داداش برادر (آیدین) نزدیک به پانزده مرکز پخش و نمایندگی فعال در سطح کشور دارد که تأییدکننده همین موضوع است. به گفته رسول بیوک، مدیریت شرکت آیدین، برنامه ریزی این شرکت در سال های آینده راه اندازی خطوط جدید جهت تولید انواع پاستیل و شکلات خواهد بود. شرکت آیدین در کنار بازار داخلی هدف گذاری ویژه ای نیز در امر صادرات داشته و در این سال ها توانسته است سهم بزرگی از صادرات بازار را به خود اختصاص دهد.

شرکت داداش برادر


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (3 votes, average: 3٫33 out of 5)
Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *