بهترین زمینه برای «کارآفرینی با سرمایه کم» چیست؟

کارآفرینی با سرمایه کم

بهترین کسب و کار چیست؟

خیلی ها هستند که سرمایه محدودی را جمع کرده اند و می خواهند کارآفرینی کنند اما نمی دانند سرمایه خود را به چه کاری بزنند. همیشه هم این سرمایه پول نیست، بعضی وقت ها ممکن است شما مغازه، زمین یا مهارتی داشته باشید و بخواهید از آن حداکثر استفاده را بکنید.

اگر در اینترنت هم سرچ کنید، بازار این بحث ها داغ است. از کارآفرینی بدون سرمایه و کسب درآمد در منزل گرفته تا شروع کسب و کار با سرمایه ۱۰، ۲۰، ۳۰ و ۵۰ میلیونی  و … موضوعاتی است که سایت های مختلف درباره آن مطلب نوشته اند.

همه ما دنبال کسی می گردیم که بتواند به این سوال ما جواب دهد و خیلی شسته و رفته به ما بگوید فلان کار را انجام بده، سود خوبی دارد.

اما کسانی که در زمینه کارآفرینی تخصص و تجربه دارند معتقدندکه این سوال نمی تواند برای همه جواب یکسانی داشته باشد و اگر فقط بر اساس توصیه دیگران وارد کسب و کاری بشویم، شاید نتوانیم بهترین نتیجه ممکن را بگیریم. ابتدا به دلایل این موضوع به صورت خلاصه اشاره می کنیم و بعد درباره راه حل صحبت کنیم.

چرا دیگران نمی توانند برای ما نسخه بپیچند؟

اینکه مناسب ترین کار برای ما چیست، علاوه بر سرمایه ای که داریم، به عوامل دیگری هم بستگی دارد. از علاقه و مهارت و تجربه ای که داریم یا نداریم گرفته تا شرایط منطقه و اطرافیان. شاید کاری در یک شهر خیلی خوب باشد ولی در شهر دیگر اصلا خروجی مناسبی نداشته باشد.

این مطلب درست مثل این سوال است که یک خانم خانه‌دار بخواهد که به او پیشنهاد بدهند که برای ناهار چه غذایی درست کند. اینکه من فلان مبلغ پول دارم چه کاری را شروع کنم، درست مثل این است که خانمی بگوید من در خانه برنج و گوشت دارم، برای ناهار چه غذایی درست کنم؟

در جواب به این سوال شاید فرد یا سایتی بعضی پیشنهادات را به او بدهد ولی اصلا بعید نیست این جواب ها، بهترین پاسخ ممکن نباشد.

در انتخاب ایده چه چیزهایی موثر است؟

کسی که می خواهد غذایی را انتخاب کند باید ببیند چه غذاهایی را بلد هست؟ علاوه بر برنج و گوشت چه چیزهایی دیگری در خانه دارد؟ ذائقه اهالی خانه چگونه است؟ برای او ارزان بودن غذا اولویت دارد، یا خوش مزه بودن یا دنبال غذای سالم و رژیمی است؟ آیا می خواهد غذاهای سنتی مثل قرمه سبزی را درست کند، یا دنبال چیزهای امروزی‌تری مثل لازانیا است یا دنبال غذاهایی می گردد که تا به حال نخورده است و کاملا جدید است؟ و …

ایده های کسب و کار

در مورد کسب و کار هم اوضاع همین طور هست. همان طور که برای انتخاب مناسب ترین غذا باید جوانب مختلف کار مشخص باشد، کسی که می خواهد کاری را به شما پیشنهاد کند هم باید کاملا شرایط شما را بداند، علاوه بر این کسب و کارها را هم به خوبی بشناسد و روی بازار و مشتریان آگاهی داشته باشد تا بتواند شما را راهنمایی کند.

بعضی وقت ها می بینیم موضوعاتی به ما پیشنهاد می شود که در ایران بازار ندارد و صرفا ترجمه از یک مقاله خارجی است، بعضی وقت ها موضوعی در سالهای قبل بازار خیلی خوبی داشته اما حالا بازار  آن اشباع شده، بعضی موضوعات هم ریسک بالایی دارد که فرد باید بتواند آن را تحمل کند.

راه حل چیست؟

تا اینجا گفتیم چه کار نکنیم، اما این سوال باقی ماند که حالا چطور کسب و کار مناسب خودمان را پیدا کنیم؟

بهترین راه حلی که می توان پیشنهاد داد این است که دانش و مهارت خود را افزایش دهید. همان طور که زمانی یک آشپز می تواند همیشه بهترین غذاها را درست کند که انواع غذاها را بشناسد، با ذائقه مخاطب آشنا باشد و بداند چه زمانی باید چه غذایی را درست کند؛ درست کردن غذاهای مختلف را بلد باشد و اگر بلد نیست منابعی داشته باشد که بتواند دستور آن را پیدا کند.

این که ما یک شبه بخواهیم موضوع کاری را پیدا کنیم و به نتیجه مطلوب هم برسیم، منطقی نیست. باید تا زمان داریم، درباره زمینه های مختلف اطلاعات کسب کنیم، افراد مختلفی را بشناسیم و بدانیم در چه زمینه ای می توانیم از آنها استفاده کنیم، انواع وام ها و حمایت ها را بشناسیم، با شرایط کسب و کارهای مختلف آشنا باشیم و … .

تا اینجا می توانیم ایده مناسب را انتخاب کنیم، علاوه بر این باید توانایی های لازم برای اجرای ایده و شروع و اداره مناسب کسب و کار را هم داشته باشیم. بعضی کارهای کوچک را تجربه کرده باشیم و خودمان را بشناسیم، بدانیم چقدر حاضریم ریسک کنیم، چطور می توانیم از اطرافیانمان استفاده کنیم، اعتماد سرمایه گذار و مشتری را جلب کنیم و با اعضای تیممان کار کنیم و … .

در این صورت است که می توانیم بهترین ایده ممکن را انتخاب کنیم و با موفقیت آن را اجرایی کنیم.

ایده های کسب و کار

با نویاب همراه شوید

این روندی است که خود ما هم سعی می کنیم در سایت نویاب دنبال کنیم. سعی می کنیم ایده هایی که از خارج ممکن است در ایران قابل اجرا باشد را در قالب «بومی سازی» معرفی کنیم، ایده های جدیدی که از مشکلات فعلی به دست می آید را در قالب «ای کاش» بررسی کنیم، آموزش های لازم و اطلاعات مفید را مرور کنیم و نسبت به کسب و کارهایی که نسبتا جدید هستند در قالب «اشتغالزایی» آشنا شویم.

علاوه بر این دنبال این هستیم که با تجربیات کارآفرینان کوچک و بزرگ آشنا شویم و قدرت خلاقیت خودمان را تقویت کنیم.این از صفر تا صد مسیری که می خواهیم طی کنیم. لطفا اگر در مسیرمان اشتباهی وجود دارد کار بهتری می توان انجام داد، یا ایده خوبی سراغ دارید به ما منتقل کنید و در این راه به ما کمک کنید.


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (1 votes, average: 1٫00 out of 5)
Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *