بورس ، بانک یا ملک؟ کدام سوددهی بیشتری دارد؟

به گزارش نویاب؛ روزنامه همشهری در مطلبی تحقیقی به بررسی میزان سوددهی بازارهای مختلف بورس ، مسکن، طلا ، ارز و سود بانکی در ۱۶ سال گذشته پرداخته. در این ۱۶ سال که ۴ سال از آن دوران ریاست جمهوری روحانی، ۸ سال احمدی نژاد و ۴ سال خاتمی بوده است، ما همه گونه بالا و پایین رفتن را در بازارها شاهد بوده ایم.  اما دوست دارید بدانید کدام بازار در نهایت سوداورتر بوده است؟

 

بازار پر سود بورس

بازار بورس در ۱۶ سال گذشته به طور میانگین سالی ۲۹٫۳% سود نصیب سرمایه گذاران کرده که بسیار بالاتر از سود بانکی بوده است. بازار مسکن و طلا و ارز (دلار) نیز در جدول زیر میزان سودشان نمایش داده شده است، اما هیچ کدام به اندازه بورس سوداور نبوده اند.

نکته قابل تامل اینجاست که بورس تهران با تمام کاستی ها و محدودیت هایی که (در مقابل بورس های بین المللی دارد همچنان پرسود ترین راه سرمایه گذاری برای ایرانیان هست. حالا شما تصور کنید بجای سهام شرکتهای ضرردهی مثل ایران خودرو بروید و سهام گوگل و مایکروسافت و فیسبوک را بخرید. آن وقت که دیگر اصلا سود بانکی ایران را چیزی نیست در مقابل سودهای میلیارد دلاری این شرکت های معروف دنیا. 

یافته های آماری روزنامه همشهری نشان می دهد که در ۱۶ سال گذشته میانگین نرخ تورم سالانه ۱۶٫۷ درصد بوده در حالی که میانگین سود بانکی در این سالها حدود ۱۵٫۴ درصد بوده. یعنی کسانی که از ترس ریسک بازار بورس، ازین بازار فاصله می گیرند و پولشان را در بانک ها سپرده گذاری می کنند، اگرچه که ظاهرا سودی دریافت می کنند اما در واقعیت آن سرمایه گذار سودی کمتر از نرخ تورم دریافت کرده و به عبارت دیگر یه چیزی هم از جیب ضرر کرده. 

 

راه درست سرمایه گذاری

سطح زندگی ما و فرزندانمان در سالهای آینده تحت تاثیر تصمیماتی هست که این روزها می گیریم. از این جهت این گزارش را باید جدی گرفت و با چشمانی باز راه درست سرمایه گذاری را یاد گرفت.

سود بانکیتورممسکنسکهدلاربورسبازه زمانی
۱۹٫۴۱۹٫۹۱۲٫۴۹٫۱۱۴٫۸۲۴٫۶متوسط ۵ ساله
۱۶٫۹۱۸٫۷۱۴۲۳٫۴۱۵٫۳۲۶٫۳متوسط ۱۰ ساله 
۱۵٫۴۱۶٫۷۱۸٫۵۲۰٫۹۱۰٫۱۲۹٫۳متوسط ۱۶ ساله


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *