طرح توجیهی پرورش الاغ + جداول مخارج و سوددهی

اگر از پرورش الاغ تعجب می کنید بد نیست بدانید این کار اکنون تجارتی پر سود محسوب می شود. قبلاً هم این کسب و کار را به شما پیشنهاد داده بودیم، بد نیست دوباره این مطلب را ببینید.

نیازسنجی صحیح برای سرمایه‌گذاری

نخستین و مهم‌ترین معادله در راه‌اندازی یک کسب و کار، نیازسنجی از بازاری است که کارآفرین قصد ورود و سرمایه‌گذاری در آن را دارد. گزاف نیست اگر این مرحله را شاه‌کلید توفیق یا عدم توفیق یک سرمایه‌گذاری محسوب کنیم.

ایده پرورش الاغ ازجمله ایده‌‌هایی است که می‌توان آن را یک نمونه مناسب از نیازسنجی صحیح تلقی کرد؛ شاید تصور کنید که خاویار گران‌ترین فرآورده حیوانی در تمام جهان باشد، اما پنیر تولید شده از شیر الاغ هم ازجمله محصولاتی است که طالبان آن باید پول هنگفتی برای آن پرداخت کنند. آدم‌های زیادی در کشورهای مختلف نیستند که بتوانند این پنیر را امتحان کنند. قیمت این پنیر به‌ قدری زیاد است که فقط آدم‌‌های خاص علاقه‌مند به فرآورده‌های لبنی شاید دل به دریا بزنند و برای امتحان طعم آن پول‌‌شان را خرج کنند.

 

تنها کارخانه صنعتی تهیه پنیر الاغ

یرای دیدن تنها کارخانه درست کردن پنیر الاغ جهان باید به ۵۰ مایلی غرب بلگراد بروید. جایی که مدت زیادی طول می‌کشد تا صاحبان کارخانه بتوانند از ۲۵ لیتر شیر یک کیلوگرم پنیر تهیه کنند. به گفته صاحبان این کارخانه، تهیه پنیر از شیر حیوان بسیار زمان‌بر است، به همین خاطر قیمت پنیر آنها اینقدر بالاست و بیشتر از ۱۰۰۰ پوند برای هر کیلوگرم در می‌آید. مواد اولیه مورد نیاز این کارخانه از اقصا نقاط جهان تامین می‌شود و مشتریان خاص و ثروتمندی در لیست مصرف این محصول قرار دارند. برخی از ثروتمندان اعتقاد دارند که شیر الاغ برای لطافت پوست مفید است و به همین خاطر هزینه گزافی را پرداخت می‌کنند تا از محصولاتی که از شیرالاغ به دست می‌آید، استفاده کنند.

روغن قلم پای حیوان هم به عنوان کرم برای تسکین درد‌های موضعی استفاده می‌کنند و هر کیلوگرمش ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد. باورتان می‌شود شیر الاغ را کیلویی ۹۰ هزار تومان می‌فروشند؟ سرگین که لفظ مودبانه اش می‌شود عنبرنسارا نیز کیلویی ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

بازار پر رونق الاغ در جهان

تاجران چین در سال‌های اخیر تجارت گسترده‌ ای با خرید و فروش این حیوان از سراسر جهان به راه انداخته‌اند. در گذشته کشورهای آفریقایی مقصد اصلی تاجران چینی برای خرید الاغ و فرآورده‌هایش بودند، اما در سال‌های اخیر کشورهای آسیایی نیز به لیست تجار چینی برای تجارت آن اضافه شده‌اند.

چینی‌ها از پوست این حیوان برای تولید نوعی پلاتین استفاده می‌کنند که براساس طب سنتی چینی برای درمان سرگیجه، قاعد‌گی‌ نامنظم، بی‌خوابی و بهبود گردش خون بسیار مفید است.

افزایش تقاضا برای واردات الاغ در چین، به دنبال سقوط شدید جمعیت این چهارپا در چین به‌عنوان یکی از کشورهای صنعتی جهان رخ داده است. جمعیت الاغ‌ها در چین از سال ۱۹۹۰ میلادی تاکنون از ۱۱ میلیون راس به ۶ میلیون راس کاهش یافته است. این کاهش قیمت محصولات مرتبط با این حیوان را در بازارهای جهانی افزایش داده است.

همزمان متوسط قیمت این حیوان نیز نسبت به سال قبل حدود ۳برابر افزایش یافته است. روزنامه ملی کنیا نیز به این موضوع پرداخته و می‌نویسد: «دولت این کشور در حال تاسیس کشتارگاه‌های جدید است که می‌توانند روزانه ۱۰۰ راس الاغ را ذبح و برای صادرات به چین آماده کنند».

همین بغل گوشمان ترکیه فعالیت زیادی در زمینه تولید شیر دارد و سهم قابل توجهی از شیر مصرفی اروپا را تامین می‌کند.

خواص شیر الاغ

مارک کورلانسکی در گزارشی کاملا علمی که در مجله معتبر تایم منتشر شده، می‌گوید شیرالاغ برای ما آدم‌ها بهتر و مناسب‌تر است، اما چون هرگز در طول تاریخ الاغ به اندازه گاو در دسترس مان نبوده، از سر ناچاری شیر گاو می‌خوریم.

او همچنین مطمئن شده شیر این چهارپا بهترین جایگزین برای نوزادی است که به هر علتی از شیر مادر محروم مانده است.

بازدهی حیوان چقدر است؟

هر الاغ بعد از زایمان بین شش تا هشت ماه دوره شیردهی دارد و در این مدت هر روز می‌تواند تا دو کیلوگرم در بهترین حالت شیردهی داشته باشد.

همچنین احداث واحد پرورش الاغ هزینه اولیه خیلی پایینی لازم دارد. هر الاغ غیرکاری نهایتا یک میلیون تومان قیمت دارد و نرخ بیماری و مرگ و میر بین آن‌ها خیلی پایین است. برای همین واحد پرورش الاغ می‌تواند از نظر اقتصادی خیلی به صرفه باشد.

 محصولات این حیوان در بین مردم ایران رواج زیادی ندارد، ولی افرادی که از مزایای درمانی آن آگاه هستند مشتریان شیر، پنیر و روغنش هستند. همچنین می‌توان با سیاستگذاری درست، صادرات و محصولات به دست آمده از آن را در دستور کار قرار داد و درآمدزایی کرد.

سرگین (فضولات) الاغ در فصل بهار جمع آوری و در بسته بندی‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. عنبرنسارا برای اختلالات عفونی، ریوی، آلرژی، پوستی و مفید است و قیمت هر کیلوگرم از آن، بسته به نوعش بین ۹۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است.

روغن هم از دیگر فرآورده‌های این حیوان است که بیشتر برای از بین بردن جای زخم، شفاف کردن پوست و تسکین درد مفاصل و ضرب خوردگی از آن استفاده می‌شود. روغن را معمولا از چربی‌های روده آن می‌گیرند و از بدن هر حیوان حدود نیم کیلو روغن به دست می‌آید.

از دیگر فرآورده ها، روغن قلم پا و پی آن است که در ایران کیلویی ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد البته تولید آن بسیار کم است.

مزرعه پرورش الاغ، به چشم کارآفرینی

راه اندازی مزارع پرورش الاغ به گفته فعالان بازار، هزینه خیلی کمتری نسبت به گاوداری‌ها دارد. چرا که با ۵۰ راس نیز می‌شود یک مزرعه تولید فرآورده‌های الاغ راه انداخت. با توجه به اینکه هر الاغ هم نهایت یک میلیون تومان قیمت دارد نمی‌توان مبلغ زیادی به عنوان سرمایه اولیه راه اندازی واحد پرورش الاغ متصور بود.

هر چهارپا تقریبا ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم وزن دارد و بعد از کشته شدن ۵۰درصد گوشت می‌دهد. یعنی بین ۱۲۵ تا ۱۵۰ کیلوگرم گوشت که هر کیلوگرم از آن حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان قیمت دارد.

البته گوشت الاغ به لحاظ مسائل شرعی مشتری خیلی خیلی کمی دارد و برای همین مزارع تولید گوشت الاغ در ایران فعالیت نمی‌کنند. بیشتر واحد‌های پرورش الاغ روی الاغ‌های شیرده سرمایه گذاری کرده و بعضا الاغ هایشان را برای کار پرورش می‌دهند و بعد از زایمان و پایان دوره شیردهی می‌فروشند.

 

 هزینه های اجرای طرح

جدول (۱): مخارج تا سوددهی الاغ های شیرده

سالن مورد نیاز جهت پرورش هر رارس ۴ الی ۶ متر مربع می باشد.

پیشفرض محاسبات برای مناطقی است که حداقل ۹ ماه از سال امکان چرا در مرتع و یا استفاده از ضایعات کشاورزی فراهم است و فقط ۳ ماه از سال جیره دستی داده می شود که در خیلی از مناطق کشور ممکن است.

 

 مخارج راه اندازی کسب و کار

تلفات ۱% در زمان فروش لحاظ می شود و در حالت پیشفرض یک کره را به عنوان تلفات به ازاری هر ۲۵ راس در نظر می گیریم.

به طور پیشفرض تمامی کره ها در سن یکسالگی فروخته می شوند که در محاسبات زیر لحاظ شده است.

 

پیش بینی سود

مطالب مرتبط:

برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *