کسب درآمد با علوفه هیدروپونیک

با استفاده از کشت هیدروپونیک علوفه می توان در یک فضا به مساحت ۳۶ متر مربع، بیش از یک تن علوفه تازه تولید کرد. این مقدار تولید برابر تولید ۳۰ هکتار زمین زراعی مرغوب می باشد. با این تفاوت که این میزان تولید فقط در ۷ روز میسر می شود!
این میزان تولید توانایی تامین علوفه ۵۰-۵۵ راس گاو ، ۲۵۰-۳۰۰ راس گوسفند و ۱۰۰ راس اسب در روز را دارد. 

آیا علوفه ی هیدروپونیک صرفه اقتصادی دارد؟

در بسیاری از دامداری های نوین و امروزی از سیستم کشت هیدروپونیک برای تولید علوفه های دامی استفاده می شود. اما هنوزافرادی هستند که از این سیستم استفاده ننموده و می خواهند بدانند که آیا این سیستم از نظر اقتصادی به صرفه  می باشد و یا خیر!؟

 • در پرورش دام که یکی از مشاغل پر درآمد نیز به حساب می آید، تهیه و خوراک دام بسیار گران می باشد که این هزینه ی گزاف باعث شده در ایران پرورش دام صرفه ی اقتصادی نداشته باشد.
 • با استفاده از سیستم هیدروپونیک برای تهیه ی غذای دام می توانیم تا ۳۰ میلیون تومان صرفه جویی داشته باشیم البته در دوره ی اولی که دستگاه تولید علوفه ی هیدروپونیک را تهیه می کنیم ممکن است سوددهی یادشده صورت نگیرد اما در دوره های بعدی می توانیم سوددهی بالایی را داشته باشیم.
 • شما برای صرفه اقتصادی و توجیه پرورش دام می توانید از دستگاه های هیدروپونیک استفاده کنید. در این روش با توجه به سود سالیانه مبلغ قابل توجهی از هزینه ها جاری و سرمایه گذاری شده به عنوان مازاد نقدی به صورت دام و ساختمان برای دام دار به وجود می آید. اگر ۵۰% از علوفه را خودمان تهیه کنیم می توانیم درآمد قابل توجهی را داشته باشیم.
 • یکی از نکات مهم در تولید علوفه این است که نوسانات قیمتی که در بازار برای علوفه به وجود می آید نمی تواند برای ما نگران کننده باشد. چون با کم ترین هزینه و به میزان لازم خود می توانیم علوفه ی مورد نیاز دام را تامین نماییم.
 • در تمام فصل های سال من جمله زمستان که منبع علوفه موجود نیست می توان علوفه ی مورد نیاز دام را به صورت تازه و ارگانیک تهیه نمود.
 • این سیستم این امکان را فراهم کرده تا در تمام نقاط ایران از یزد و کرمان تا مناطق ساحلی جنوب و حتی نقاط سردسیر مثل اردبیل، ارومیه، تبریز که امکان کشت علوفه نمی باشد از این دستگاه برای کشت استفاده نمود.
 • از نکات مهم دیگر در استفاده از این دستگاه برای روستاییان این است که می توان از این طریق منبع درآمد خوبی را برای خود ایجاد نمایند.
 • دستگاه تولید علوفه از تولید به مصرف است و بازار آن به صورت تضمینی و قطعی است. همچنین سوددهی تضمین شده ای دارد.
 • دامداری با استفاده از دستگاه هیدروپونیک جهت تهیه ی علوفه مورد نیاز برای دام ها دارای سوددهی بالایی است.

مزایا و معایب علوفه هیدروپونیک

در مقاله ی حاضر به بیان این که این علوفه ها برای استفاده ی چه کسانی مناسب هستند اشاره کرده ایم.  در حال حاضر دامداران به اجبار هزینه های زیادی را برای اداره ی دامداری خود متحمل می شوند و مسئولین تنها حمایتی را که از آن ها می نمایند قبول نمودن قیمت فروش دام ها می باشد. البته گاها برخی از تهسیلات و خوراک های دام وارداتی نیز به آن ها تعلق می گیرد.

برخی از این دست موضوعات  باعث شده است که دامداران به دلیل محدودیت های مالی با نگرانی اقدام به احداث خط تولید علوفه هیدروپونیک نمایند.

در ادامه به بیان برخی از مزایا و معایب سیستم های تولید علوفه ی هیدروپونیک می پردازیم:

مزیت ها

۱- مصرف آب

در این سیستم مصرف آب تا ۹۰% صرفه جویی می شود. با توجه به کمبود آب و هدر رفت زیاد آن در روش های کشت سنتی این سیستم امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. لازم به ذکر است که با حداقل مصرف آب شما بیشترین برداشت را دارید.

۲- سلامت جیره غذایی دام

علوفه های تولیدی در این سیستم هیچ گونه سم و آفت کشی ندارند که این موجب سلامتی دام و مصرف کنندگان تولیدات دامی می شود.

۳-کاهش سرمایه گذاری

اولیه با محاسبه ساده ای در می یابیم که برای تولید ۳۶۰ تن علوفه در سال نیاز به ۳۰ هکتار زمین کشاورزی با اب کافی است. که با این احتساب هزینه ی یک سیستم علوفه هیدروپونیک بسیار اقتصادی تر است.

۴-کاهش هزینه های جاری

طبیعتا تولید به صورت اتوماتیک به کاهش نیروی انسانی و همچنین هزینه های کاشت و داشت و برداشت و ماشین آلات کشاورزی و… منجر می شود که این امر به سود آوری بیش تر کمک می کند.

۵- افزایش بهره وری:

قیمت تمام شده کم تر برابر است با سود بیش تر: با بهره وری از این روش جیره ی تامین شده برای دام با قیمت تمام شده ی بسیار کم تری به مصرف دام ها می رسد.

علوفه هیدروپونیک

معایب

۱- سرمایه اولیه بالا

مشکلی که برای تولید این علوفه ها وجود دارد هزینه ی بالای سرمایه گذاری است. البته باید این موضوع را در نظر گرفت که این قیمت بالا با چه معیاری سنجیده می شود!

این نکته را در نظر بگیرید که  با توجه به تماس روزانه اتاق های کشت با آب استهلاک آن ها بالا می رود. برای این که از این امر تا حدی جلوگیری شود از بهترین قطعات در ساخت اتاق ها استفاده می شود و این موضوع سبب بالا رفتن قیمت تمام شده آن می شود.

۲-ماندگاری کم علوفه ها

علوفه های هیدروپونیک ماندگاری نداشته و باید آن ها را حد اکثر تا ۲ روز پس از تولید استفاده نمود.

راهکار:

 • باید میزان تولید این علوفه ها را با توجه به نیاز روزانه ی دام ها در نظر بگیرید.
 • جهت ایجاد کسب درآمد می توانید مازاد علوفه ها را به دامدران دیگر بفروشید.
 • همچنین می توان آن را خشک کرد و به عنوان جیره ی خشک به کار برد.

۳-میزان رطوبت علوفه ها

یکی از ایراداتی که به این روش وارد می شود میزان رطوبتی است که در این علوفه نسبت به علوفه های خشک می باشد. تقریبا ۱۵ درصد این علوفه خشک می باشد و ۸۵ درصد باقی مانده آن را رطوبت تشکیل داده است.

در جواب این گفته بهتر است به این نکته اشاره شود که در این علوفه ها میزان هضم و جذب محصول بهتر است. برای مثال اگر یک کیلو بذر جو را برای مصرف دام به کار بریم در بهترین حالت ممکن ۶۰ درصد از آن دام هضم و جذب می نماید و بقیه ی آن به صورت سالم دفع می گردد. در حالی که اگر این یک کیلو بذر را به روش هیدروپونیک کشت نمایید، در هنگام مصرف دام قدرت هضم و جذب آن حداقل ۸۰ درصد می شود.

با انجام یک محاسبه ی ساده می توان به این نتیجه دست یافت که اگر از یک کیلو بذر حداقل ۶ کیلو علوفه تولید شده باشد و با توجه به بررسی ها ۱۵% آن ماده ی خشک باشد یعنی حدود ۹۰۰ گرم ماده خشک دارد. حال بهتر است پس از مصرف ۱ کیلو بذر جو به صورت خشک در مقابل ۱ کیلو بذر جو تبدیل شده به علوفه هیدروپونیک چه میزان ماده خشک جذب دام می شود.

۱ کیلو بذر خشک  ۶۰% ( حداکثر میزان جذب دام) = ۶۰۰ گرم

۱ کیلو گرم بذر تبدیل شده به علوفه ( ماده خشک ۹۰۰ گرم) × ۸۰% (حداقل میزان جذب برای دام ) = ۷۲۰ گرم

مشاهده می شود که میزان جذب ماده ی خشک برای دام بیش تر شده است. از نظر اقتصادی هم اگر مصرف علوفه سالانه یک مرکز را ۳۶۰ تن علوفه (یا ۶۰ تن بذر) در نظر بگیریم و اگر قیمت هر کیلوگرم بذر جو ۱۲۰۰ تومان باشد، با مصرف علوفه هیدروپونیک در سال ۱۸ میلیون تومان صرفه جویی خواهد شد.

موارد بیان شده فقط بخشی از کاهش هزینه های این سیستم نسبت به کشت سنتی می باشد. در نهایت با استفاده ی دام های شما از این علوفه ها شما می توانید از کیفیت بهتر دام های خود و رقابت با رقبای خود بپردازید.

بدون نیاز به هیچ آزمایش و تحقیقی می توان دانست که میزان انرژی و پروتئین بذر پس از رشد به چه میزان است. تمامی افراد از خواص بیشمار سمنو مطلع هستند و دلیل این امر تولید سمنو از جوانه می باشد. نمی توان از بذر خشک شده ی گندم سمنو درست کرد.

دستگاه های هوشمندی برای این کار ساخته شده است. 

مطالب مرتبط:

 چند نمونه از تولیدکنندگان علوفه هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک علوفه توجیه علمی ندارد.


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (3 votes, average: 2٫67 out of 5)
Loading...)

با ما همراه شوید:

 • aparat
 • telegram
 • soroush
 • eitaa
 • Instagram
 • bale
 • hamsa
 • idpay

2 Comments on “کسب درآمد با علوفه هیدروپونیک”

  1. سلام. راستش این طرح موافقان و مخالفان سرسختی داره! ما هم خیلی سعی کردیم بتونیم در مورد خوب و بد بودن طرح به جمع بندی برسیم اما نتونستیم. برای همین نظرات مخالف و موافق را گذاشتیم، شاید به دردتون بخوره و شما بتونید تشخیص بدید که این طرح توجیه داره یا نه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *