ای کاش، دستگاه کیسه پزی ارزان

پخت غذا به روش کیسه پزی

به گزارش نویاب؛ چند وقت پیش یکی از اقوام به شدت مریض شده بود. هر کدام از اقوام که به عیادت می آمدند یک نسخه ای تجویز می کردند! و یک رژیم غذایی برای بهتر شدن سریع بیمار توصیه می کردند. از بین این رژیم ها، یکی از بزرگترهای فامیل به جای سفارش دادن، دست پر به ملاقات بیمار آمد. بر خلاف تصور ما که انتظار دیدن میوه، شیرینی و کمپوت را داشتیم دیدیم برای بیمار «اشک گوشت» درست کرده است. او درباره روش درست کردن این غذا این طور توضیح داد که اول باید گوشت را خورد کنیم و در یک شیشه دربسته بریزیم. بعد شیشه را داخل ظرف آب جوش بگذارید و چند ساعت زمان بدهید تا بپزد. آبی که زیر این گوشت جمع می شود به شدت قوی هست و خاصیتش را حفظ کرده و برای بیمار معجزه می کند!

این مطالب را نگفتم که آموزش آشپزی یا پرستاری داده باشم. این ماجرا من را یاد چیزی انداخت که چند ماه پیش در اینترنت دیده بودم. دستگاه هایی بود که برای پخت غذا به روش «کیسه پزی» کاربرد داشت.

 

روش کیسه پزی

شاید در ابتدا با شنیدن کیسه پزی همه ما تعجب کنیم ! کیسه پزی یا (Sous-vide) یکی از روش های پخت غذاها در کیسه های پلاستیکی که فاقد هواست می باشد که قطعا تا چند سال آینده به عمده ترین روش پخت و پز در دنیا تبدیل میشود . در این روش کیسه پزی موادر غذایی به صورت یکنواخت پخته می شوند و مواد مغذی و طعم و عطر خود را حفظ می کنند .

هدف از این سبک پخت این است که همه قسمت های مواد غذایی به صورت یکجا و یک دست پخته شود و در نهایت خوراک حاصل از این روش پخت بسیار ترد و آبدار خواهد بود. در این روش مواد در دو مرحله پخت داده می شوند.

مرحله اول: مواد غذایی داخل کیسه ای فاقد هوا قرارداده می شوند که مواد می تواند به همراه یا بدون ادویه، نمک، سبزی های معطر و …باشد. کیسه وکیوم شده درظرف پر از آب در دمای پایین، به مدت طولانی پخته می شوند.

مدت زمان:  زمان پخت معمولا بین ۱ تا ۷ ساعت است، اما در بعضی موارد ممکن است تا ۴۸ ساعت یا حتی بیشتر هم طول بکشد.

 دمای پخت : معمولا در حدود ۵۵ تا ۶۵ درجه سانتیگراد

مرحله دوم: پس از اتمام مرحله اول، مواد غذایی را می توان در تابه ، فر و یا روی گریل برای ایجاد ظاهر مناسب و آماده طبخ کرد.

ای کاش…

ای کاش میشد مزه غذاهای مختلفی که با این روش تولید شده را امتحان کنیم. البته سیستم های هوشمند و گران قیمتی برای این کار در بازار هست، ولی ای کاش یک سیستم ساده و نسبتا ارزان برای این روش وجود داشت که همه بتونند آن را در  خانه هاشان داشته باشند.


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *