تفاوت طرح تجاری با امکان سنجی

تفاوت طرح تجاری و امکان سنجی

طرح تجاری(BP) و امکان سنجی(FS) با هم شباهت هایی دارند و این موضوع باعث می شود در بسیاری مواقع آنها را با هم یکسان فرض کنند یا به جای یکی از دیگری استفاده کنند.

به طور خلاصه می توان تفاوت این دو اصطلاح را به شکل زیر بیان کرد:

  • در امکان سنجی به دنبال پاسخ به این سوال هستیم که آیا این طرح قابل اجرا هست یا نه؟ در صورت اجرا می تواند دوام بیاورد و رشد مناسبی داشته باشد یا نه؟ اما بعد از اینکه فهمیدیم یک ایده برای اجرا مناسب است، فعالیت‌هایی که باید انجام شود تا این ایده به مرحله اجرا برسد را در طرح کسب و کار بررسی می کنیم.
  • در امکان سنجی پروژه از دید کلی ارزیابی می شود و روش ها و سناریوهای مختلف برای پیاده سازی یک طرح بررسی می‌شود تا بهترین آنها انتخاب شود. اما در طرح کسب وکار به چگونگی پیاده سازی یک سناریو و جزئیات اجرای آن توجه می شود.
  • در FS قسمتهایی وجود دارد که در BP نیست مثل سناریوهای مختلف جایگزین طرح. از طرف مقابل در BP مواردی مثل مشخصات تیم مدیرتی، مکان اجرای طرح، نحوه تامین مالی و … وجود دارد که در FS نیست.
  • FS در ابتدای کار و فقط برای یک بار تهیه می شود و می توان تهیه آن را به یک فرد یا تیم دیگر سپرد. اما BP در طول پروژه تغییر می کند و به روز رسانی می شود و تهیه آن را باید تیم مجری پروژه انجام دهد.

در فیلم زیر دکتر عقلایی با یک مثال تفاوت طرح توجیهی و طرح تجاری را توضیح داده است. این فیلم بخشی از دوره ای است که مرکز آموزشی گام برگزار کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *