قلم چی ؛ موسسه ای نام آشنا برای کنکوری ها

کاظم قلم‌ چی متولد ۱۳۳۴ در تهران و بنیان‌گذار کانون فرهنگی آموزش (بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی) می‌باشد. وی دانش‌آموخته مهندسی معدن از دانشگاه تهران است.
او یک برادر دارد و مادر او معلم بوده‌است که نقش زیادی در زندگی وی داشته‌است. مادر وی که تحصیلات ششم ابتدایی داشته‌است همزمان با تامین معاش خانه با ادامه تحصیل موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه تهران می‌شود.
کاظم قلم‌چی به علت شرایط نامناسب اقتصادی خانواده از کلاس چهارم ابتدایی مجبور به کار کردن بوده‌است. کاظم قلم‌چی در سال ۱۳۵۲ در رشته مهندسی معدن در دانشگاه تهران پذیرفته می‌شود. در سال ۱۳۷۰ کانون فرهنگی آموزش را تأسیس کرده و در سال ۱۳۷۲ ایده برگزاری آزمون‌های منظم را عملی کرد.

ایده اولیه تاسیس کانون چگوه رقم خورد؟

قلم چی همیشه خلاء نبود مرکزی برای مشاوره را احساس می کرد. نهایتا از سال ۷۲ روش جدید آزمون های منظم را آغاز کرد. اولین آزمون در زیر زمین دبستان آزادگان در خیابان بوستان چهارم در خیابان پاسداران برگزار شد. چیزی حدود ۶۰ نفر امتحان دادند.

همراه این آزمون ها به بچه ها یک برنامه ما هم داده می شد. این برنامه کل مباحث درسی شان را  به بخش های کوچک تر تقطیع می کرد تا بتوانند در مدت زمان بین آزمون ها این مباحث را بخوانند و بعد خودشان را در آزمون ارزیابی کنند.

در ابتدا اصلا رقیب نداشتند چون اصلا کسی به آن فکر نمی کرد. در آن زمان کلاس های کنکور هم بودند ولی کار خاص برنامه ریزی آموزشی مبتنی بر آزمون های منظم را انجام نمی دادند. 
تا چندین سال پس از این همه به نوعی با ناباوری به این کار نگاه می کردند، و اصلا کسی به این کار توجهی نمی کرد و فکر می کردند مهم نیست. در صورتی که دانش آموزان و اولیا آنان که می آمدند متوجه می شدند که اصل کار در آموزش خود دانش آموز است.  تا بعد از ۵-۶ سال که این کار مورد اقبال گسترده دانش آموزان و اولیا قرار گرفت تازه موسسات خصوصی و دولتی به فکر افتادند که کاری شبیه به کار قلم چی بکنند.

اگر کنکور نباشد؟

شاید برای شما هم سوال باشد که اگر کنکور نباشد چه بر سر کانون می آید؟ خود قلم چی اینگونه پاسخ می دهد:” یکی از رتبه های برتر کنکور پاسخ جالبی به این سوال داد من از او پرسید که به نظر شما چه سالی برای ورود به کانون مناسب است و او گفت اگر کنکور باشد، از سال دوم دبیرستان اما اگر کنکور نباشد از سال دوم دبستان. برای اینکه ما روش درس خواندن و برنامه ریزی و خودآموزی را به بچه ها یاد می دهیم و اتفاقا اگر این فضای استرس و آزمون نباشد بچه ها بهتر یاد می گیرند. آقای میرعماد معافی مدنی که از رتبه های یک رقمی هم هست از دوره راهنمایی در آزمون ها شرکت کرده است. اعتقاد دارم که کاری که ما می کنیم، آموزش برنامه ریزی و رسیدن به خودآموزی است که نیاز زمان و آموزش است ولی چرا ما در کنکور تمرکز می کنیم؟ چون ما تا به دقیقه نود نرسیم به فکر نمی افتیم. البته این را بعدها تاریخ نشان خواهد داد که تا چه اندازه این کار رونق پیدا می کند.”
کانون فرهنگی آموزش اکنون بیش از ۳۰۰ نمایندگی در کل کشور دارد.

برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *