رانندگی بهتر است یا پرورش بز سانن؟

حسین ملاصادقی از جمله افرادی است با اطلاع از مزیت‌ها و ویژگی‌های بز سانن و با همکاری جهاد کشاورزی میبد ، اقدام به تأسیس یک واحد دامداری در رکن آباد شهرستان میبد کرده است.

وی قبل از شروع کار در خصوص پرورش و نگهداری بُز سانن اطلاعات گسترده ای بدست آورده و با پرس و جو از کارشناسان این اطمینان را حاصل کرد که اجرای طرح تاسیس دامداری آن هم با نژادهای خاص اقتصادی بوده و نتیجه بخش خواهد بود.

ملاصادقی در خصوص انگیزه شروع این کار گفت: قبل از شروع این پروژه، راننده مینی بوس بودم، و با توجه به علاقه ای که به دامداری و کار تولیدی داشتم ،عزم خود را جزم کرده واین طرح را عملی کردم؛ البته در این راه فرزندانم نیز کمک بسیاری می کنند.

کار را با یک دام آغاز کردم

وی گفت: کار خود را در سال ۱۳۸۶ با ۱ رأس گوسفند شروع کردم و به مرور زمان و پس از تلاش‌های شبانه روزی که داشتم تعداد دام‌ها به ۱۲۵ رأس رسیده است.

ملاصادقی در خصوص ویژگی‌های خاص این نوع از دام گفت:شیر،گوشت،مو،کرک،پوست،روده وحتی شاخ واستخوان و… آن مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین تولید بالای شیر وچند قلو زایی از فواید پرورش آن محسوب می شود.

وی ادامه داد: میزان شیردهی این نوع از بزها بسیار بالاتر از بزهای معمولی است به گونه‌ای که این بزها در روز از ۳ تا ۴ کیلو شیر می دهند و این درحالی است که بزهای معولی به طور میانگین حدود نیم کیلو شیردهی دارند.

ملاصادقی در خصوص درآمدهای حاصل از این شغل گفت: علاوه بر فروش شیر  فرآورده‌های لبنی حاصل از شیر را مثل کشک، ماست، دوغ، روغن و قره قروت نیز تولید می‌کنیم که اکثر تولیدات در رکن آباد، میبد و یزد به فروش می رسد. البته در سال ۲۰ تا ۳۰ راس بصورت گوشتی نیز به فروش می رسد.

وی در این رابطه افزود: دوره شیردهی این بزها ۸ تا ۱۰ ماه می باشد. هر سال جهت جلوگیری از هم خونی گله نر جدید به این واحد اضافه شده و نر بزهای قبلی حذف می شوند. این واحد تحت نظر دامپزشکی میبد می باشد و هر ماه توسط ماموران دامپزشکی کارهایی همچون تست مالت، ضدعفونی و کارهای بهداشتی انجام می شود.

به فکر قیمت آذوقه باشید

ملاصادقی با بیان این که بالا بودن قیمت آذوقه از مشکلات دامداران است افزود: اغلب دامداران مجبورند مبلغ هنگفتی را برای آذوقه هزینه کنند و این امر اجتناب ناپذیر است.

وی از مسئولین تقاضا داشت: در صورتیکه مسئولین برای توسعه این امر زمین و امکانات در اختیار بنده قرار دهند می توان فعالیت تولیدی خود را گسترش و زمینه ساز اشتغال جوانهای دیگری نیز شوم. البته در صدد هستم با یاری مسئولین فروشگاه عرضه مستقیم محصولات را راه اندازی کرده و محصولات را با کمترین قیمت و سالم و بهداشتی به دست مصرف کنندگان برسانم.

وی در پایان لازمه شغل دامداری و دامپروری را علاقه دانست و افزود: این شغل سختی‌های خاص خود را دارد و افرادی که می‌خواهند وارد این شغل شوند واقعاً باید آن را دوست داشته باشند ولی با این وجود این شغل درآمد خوبی دارد.


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *