مهندس غاز چران!

حمید یزدانی بهیار بیمارستان امام خمینی شهرستان بناب است و یک سال و نیم پیش برای افزایش درآمد، پرورش غاز اوکراینی را به عنوان شغل دوم انتخاب می کند و حالا انقدر کارش گرفته که از عراق برای خرید جوجه غازها به سراغش می آیند.

او بعد از پایان تحصیلات به دنبال یک فعالیت اقتصادی زودبازده بود. مدام در اینترنت جست و جو می کرد. اول می خواست گوسفند رومانف پرورش دهد ولی چون هیچ سررشته ای در این باره نداشت، تصمیم گرفت غاز پرورش بدهد که ریسک اقتصادی اش کمتر است. این حیوان خیلی کم مریض می شود و میزان تلفاتش نسبت به سایر دام و طیور پایین تر است.

آغاز کار با ۱۲ غاز

او طبق بررسی هایی که انجام داد فهمید که نژاد اوکراینی این حیوان از نژادهای تخمی و گوشتی بومی بازدهی بهتری دارد. غازهای اوکراینی یکی از بهترین نژادهای غازها هستند که نوکشان سیاه است و تا حدی به قرمزی می زند.

۱۲ غاز مولد برای جوجه کشی از شمال خرید. الان حدود ۸۰ غاز دارد و حدود ۴۰۰ جوجه غاز را فروخت. البته طبق پیش بینی باید ۱۵۰۰ جوجه غاز می داش که دستگاه هایش خراب شد و مجبور شد تعداد زیادی از تخم ها را بیرون بریزد.

او حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای خرید غازهای مولد هزینه کرده است. ۷ میلیون تومان هم برای خرید دانه و مواد غذایی خرج کرد. در مجموع برای این کار ۱۰ میلیون تومان هزینه کرد. الان فقط حدود ۲۴ میلیون پول غازهای مولد او است. تقریبا ۱۸ میلیون تومان هم بابت فروش جوجه ها به دست آورده است.

 

بازاریابی

یزدانی معتقد است: باید حتما برای فروش جوجه ها بازاریابی کرد. نمی شود به این امید نشست که مشتری خودش بیاید.

خود او یک سایت فروش دارد که تمام جزئیات و مشخصات غازهایش را آنجا نوشته و هرکسی می تواند به صورت آنلاین سفارش خرید بدهد. همین اتفاق باعث شد که چند وقت پیش از اربیل عراق مشتری داشته باشد و ۲۰۰ جوجه را به این کشور صادر کند.

غاز چرانی توجیه اقتصادی دارد؟

او می گوید پرورش غاز اوکراینی کار زود بازده و پرسودی است. غازهای اوکراینی تزئینی هستند و زیاد تخم می گذارند که به لحاظ جوجه کشی خیلی مفید هستند. اما نکته اصلی این است که جوجه کشی این غازها کار سختی است و نیاز به تخصص ویژه ای دارد. اگر کسی بتواند مرحله جوجه کشی را به درستی انجام بدهد، مسلما در کارش موفق خواهد بود و خیلی زود به سوددهی می رسد.

یزدانی در مورد توجیه اقتصادی پرورش قارچ می گوید: هر جفت غاز مولد ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و روزی ۳ هزار تومان هزینه دانه شان می شود. هر غاز ماده در سال اول جدود ۳۰ تخم می گذارد و از سال بعد حدود ۵۰ تخم می گذارد. الان قیمت جوجه ۵ روزه ۷۰ هزار تومان است و اگر تمام تخم ها به جوجه تبدیل شوند، هر غاز ماده بعد از گذشت یک سال ۲ میلیون تومان سود دارد.

 


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *