اشتغالزایی برای ۳۵۰ نفر با احیای هنری فراموش شده!!!

فاطمه شریف زاده کارآفرین میبدی

فاطمه شریف زاده بانوی کارآفرینی اهل میبد است که از ۱۵ سال پیش با ابتکار و سخت کوشی خود به هنر سنتی «کاربافی» که رو به فراموشی بود جان تازه ای داد. او امروز از این راه برای ۳۵۰ نفر اشتغالزایی کرده است!

هنرصنعت کاربافی

کاربافی از صنایع نساجی سنتی است که درمیبد استان یزد بافته می‎‌شود و قدمت آن به دوران تیموری برمی گردد. پارچه های بافته شده در این صنعت در گذشته برای کیسه حنا، پلاس و باند استفاده می شد؛ اما امروزه برای کاربردهایی مثل شال ، سفره ، چادر شب، روتختی، بقچه ، دستمال آشپزخانه و حتی پارچه های لباسی مورد استفاده قرار می گیرد.

شروع کار از یک شکست بزرگ

این کارآفرین در مورد نحوه شروع این کسب و کار گفت: بنده و همسرم حدود شش الی هفت سال کار سفال و سرامیک را انجام می‌دادیم و به خاطر مشکلات فروش، چون در محدوده‌ی کارگا‌ه‌های سفال و سرامیک نبودیم، به فکر این افتادیم تا رشته هنری خود را تغییر دهیم. در آن زمان فروشگاهی در کاروانسرای شاه‌عباسی میبد راه‌اندازی کرده بودیم و طبق برآوردی که شد، نتیجه گرفتیم که وارد رشته نساجی شده و هنر کاربافی را دوباره احیا کنیم.

برای شروع کاربافی را از مادرم یاد گرفتم و در زمینه دستگاهها هم نوآوری و تغییراتی ایجاد کردم و توانستم دستگاههای کاربافی را با تغییراتی از داخل چاله به روی زمین منتقل کنم تا کار بافت آسانتر شود؛ هر موقع هم در کار با مشکلی روبرو می شدم با فکر و تدبیر مشکل را حل می کردم.

در ابتدای کار داری در خانه مادری خود بر پا کردم و شروع به بافت انواع پارچه‌های مختلف و رنگین کردم و به‌ تناسب بازار، هرروز بر تعداد بافندگان خود افزودم و پارچه‌های با تراکم کم و تراکم زیاد بافت زدم. 

کاربافی

بافندگان و مشتریان 

 خانم شریف زاده بیش از ۶۰۰ نفر را در خصوص این هنر آموزش داده و هم‌اکنون ۳۵۰ نفر بافنده فعال دارد. او دستگاه، نخ و مواد اولیه مورد نیاز بافندگان را برایشان تهیه می کند و در نهایت نیز تولیدات آنها را خریداری می کند.

این محصولات به دلیل کیفیت مناسب و قیمت پایین توانسته توجه مشتریان را به خود جلب کند. برای نمونه یک شال زنانه که از پنبه خالص تهیه شده است قیمتی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان دارد. علاوه بر مشتریان داخلی، گردشگران خارجی هم به شدت برای خرید این محصولات راغب هستند.

شریف‌زاده با اشاره به اینکه برای معرفی دست‌بافت‌های خود در اکثر نقاط ایران در قالب نمایشگاه‌های بین‌المللی و خصوصی شرکت نمودم و کار را معرفی کردم و مردم سرزمینم را با این بافته آشنا نمودم، خاطرنشان کرد: مشتریان عمده‌ای را از درون همین نمایشگاه‌ها به سمت بافت‌های‌مان سوق دادیم؛ اوایل چون دست‌بافت‌ها را نمی‌شناختند، فروش بسیار سخت بود؛ اما کم‌کم با خرید و استفاده کردن به مزیت‌های کار پی برده و به تعداد خریداران اضافه شد و این روند همچنان ادامه دارد.

در حال حاضر همسرم مسئول فروشگاه هستند و کار بازاریابی و تبلیغ هنر کاربافی در میبد را انجام می‌دهند.

مشکلات فعلی کار

بد نیست پای درد دلهای این کارآفرین هم بنشینیم. او مهمترین مشکل فعلی خود را نداشتن فضای مناسب برای کار، مشکل بیمه بافندگان، مشکل در بسته بندی و صادرات محصول می داند. متن کامل درد دل های این کارآفرین را می توانید از اینجا مطالعه کنید.

 

شماره تلفن همراه خانم شریف زاده

اگر قصد خرید محصولات، شرکت در دوره های آموزشی، دریافت مشاوره یا هرگونه همکاری دیگری با خانم شریف زاده را دارید، می توانید شماره موبایل ایشان را از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود شماره تلفن همراه


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *