تولید غذای سالم برای ادای دین به امام رضا(ع)

داستان زندگی آقای علی شجاع، موسس آفتاب گستر یزد را می خوانیم. این داستان هم می تواند به ما درس کسب و کار بیاموزد و هم درس زندگی! با ما همراه شوید.

تولید غذای سالم برای ادای دین به امام رضا(ع)

موضوع افتتاح این مجموعه به چند سال قبل باز می گردد. زمانی که علی شجاع  بدون هیچ گونه علائمی و به صورت کاملاً ناگهانی دچار بیماری سرطان معده شد. خود او سبک زندگی کاملاً غلط، استفاده مکرر از فست فودها، تغذیه نامناسب، عدم رعایت آداب تغذیه، خواب ناکافی و عواملی از این دست را علت بیماری اش می داند.  بیماری که مشکلات و هزینه بسیاری برای او داشت.

اما این بیماری عاملی برای ایجاد مجموعه ای برای ترویج سبک زندگی سالم شد. شجاع در زمان بیماری با توسل به امام رضا(ع) با خدا عهد می بندد در صورت بهبود کاری معنوی برای خود، خانواده و جامعه انجام دهد. اسم این مجموعه یعنی «آفتاب گستر» نیز وام گرفته از لقب زیبای شمس الشموس پیشوای هشتم است و اشاره به عنایت ایشان دارد.

وی در این مود می گوید: در همان ایام بود که رهبر انقلاب در یکی از سخنرانی های خود در مورد لزوم توجه به سبک زندگی بیاناتی داشتند، این سخنرانی هم برای آغاز کار مزید بر علت شد. مجموع این چند عامل باعث شد کل مجموعه آفتاب گستر به صورت مجموعه ای وقف عام با رویکرد اصلاح سبک زندگی شکل بگیرد.

تولید ۱۰۰۰ قلم کالا و خوراکی سالم

 آفتاب گستر کار خود را از تغذیه شروع کرد و اکنون با گذشت ۴ سال علاوه بر تولید ۵۰۰ قلم خوراکی در زمینه تغذیه اسلامی موفق شده ۵۰۰ قلم در زمینه تولید پوشاک، لوازم آرایشی، شوینده ها، ظروف غذا و کتب مرتبط با تغذیه نیز تولید کند.

وی در مورد حساسیت هایی که در این زمینه دارد می گوید: در مورد بحث تغذیه برخی موارد را به عنوان خطوط قرمز خود تعریف کرده ایم. شرط اصلی برای عرضه و تولید یک محصول در مجموعه آفتاب گستر سفارش و تأکیدات در آیات، روایات و سفارش حکما و قدمای ایران مانند حکیم ابوعلی سینا است. همچنین در تولید هیچ یک از محصولات ما خبری از مواد شیمیایی، اسانس، افزودنی و نگه دارنده ها نیست.

محصولاتی که در فروشگاه های آفتاب گستر عرضه می شوند یا توسط خود این مجموعه تولید می شود و یا از تولیدکنندگان مطمئن و با انجام آزمایشات خریداری می شود.

 محصولات طبیعی و ارگانیک اصولاً گران تر از دیگر محصولات عرضه می شوند و برای عموم جامعه قابل استفاده نیستند. برای حل این مشکل اولاً حاشیه سود این مجموعه به شدت پائین آورده شد، ثانیاً مراتب مختلفی برای هر محصول در نظر گرفته شد. البته اگر مردم ما فواید تغذیه صحیح را بدانند دیگر به این تفاوت قیمت به عنوان یک هزینه نگاه نمی کنند.

سود خود را فدای سلامتی جامعه کرده ایم

طبق بررسی های انجام شده مشخص شد در صورت اصلاح مصرف شکر، نمک، آب، نان و روغن درصد بالایی از مشکلات تغذیه ای مرتفع می شود. بنابراین تمام تمرکز آفتاب گستر به جایگزینی و بهبود این محصولات معطوف شد. مثلاً برای جایگزینی شکر معمول از شکر قهوه ای( شکری که از نیشکر و بدون استفاده از فرآیندهای شیمیایی تولید می شود) استفاده شد. همچنین تلاش بر این است تا روغن های کنجد، زیتون، روغن گاو جایگزین روغن های معمول که از مواد نفتی به دست می آیند، شوند. همچنین نان هایی که در این مجموعه تولید می شود با استفاده از آرد سبوس دار، بدون استفاده از جوش شیرین تولید می شود.

یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که آفتاب گستر در تولید هیچ یک از محصولات خود از نگه دارنده ها و طعم دهنده های معمول شیمیایی استفاده نمی کند از طرفی ذائقه مصرف کننده ها به این محصولات عادت پیدا کرده، لذا ممکن است این تفاوت طعم و مزه ابتدا برای مصرف کنندگان قابل قبول نباشد.

باید برای تمام خوراکی ها جایگزین ایجاد کرد

شجاع در مورد دغدغه های خود می گوید: تلاش کرده ام تا برای تمام محصولات و تنقلات موجود در بازار جایگزینی تهیه کنم. برای مثال نزدیک به ۲۰ مدل بیسکوئیت با استفاده از آرد گندم سبوس دار، بدون جوش شیرین، با استفاده از شیرینی های طبیعی مثل شیره خرما، توت و یا نهایتاً شکر قهوه ای تولید می شود. در همین راستا سوسیس و کالباس سالم، پنیر پیتزا، سس، پاستیل، چیپس و انواع و اقسام خوراکی ها با مواد طبیعی و در نهایت رعایت نکات بهداشتی نیز تولید شده است.

اشتغالزایی برای ۱۵ نفر

هر چند اشتغالزایی به خودی خود هدف این مجموعه نبوده و کار تنها با دو نفر نیروی کار آغاز شده، اما رفته رفته و در جهت تحقق ترویج سبک زندگی سالم اشتغالزایی نیز محقق شده به نحوی که اکنون ۱۵ نفر به صورت مستقیم در این زمینه مشغول به کار هستند. همچنین اشتغال غیر مستقیم آن نیز بسیار بیشتر از این موارد است.

مجموعه آفتاب گستر هم اکنون ۴ شعبه در شهر یزد دارد، همچنین محصولات این مجموعه به ۱۵ شهر کشور ارسال می شود.


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (4 votes, average: 2٫75 out of 5)
Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *