تاسیس کارخانه کاچیران توسط یک روحانی

معرفی بنیانگذار کاچیران

داستان تاسیس کاچیران

او و پدرش نماینده چرخ خیاطی هوسکوآرنای سوئد در ایران و عراق بودند. جرقه راه اندازی کارخانه را هم طرف سوئدی در سر حاجی انداخت. اما فقط در صورتی کار تاسیس کارخانه انجام می شد که دربار پهلوی را شریک کنند. حاجی کنار می کشد تا بعد از انقلاب. دو ماه بعد از پیروزی انقلاب، حاج صادق وارد کنندگان چرخ خیاطی را به ناهار دعوت می کند و برای آنها صحبت می کند. او می کند در گذشته وقتی کسی می خواست کار خیری انجام دهد در محله آب انبار درست می کردند. اما الآن دیگر نیازی به آب انبار نیست، بیایید «نان انبار» درست کنید! می گویند نان انبار یعنی چه؟ حاجی جواب می دهد یعنی کاری کنید که ۳۰۰-۲۰۰ کارگر را نان بدهید، این می شود نان انبار. آنها قبول کردند و کار شروع شد و ده ماه بعد شرکت تاسیس شد.

تحریم ایران در زمان تاسیس کارخانه

اما در ادامه کار مشکلات جدیدی پیش می آید. شرکت سوئدی ایران را تحریم می کند و با او همکاری نمی کند. به سمت ژانومه ژاپن می‌روند، آنها هم جواب می دهند، شما بروید تخم مرغ تولید کنید، چرخ خیاطی ساختن کار شما نیست!

داستان کامل تاسیس این کارخانه، شهادت مدیر کارخانه و … را در فیلم زیر ببینید.

حاج صادق سبزواری در نهم خرداد ماه ۱۳۹۷ از دنیا رفت. عجیب است که خیلی از ما نه ایشان را می شناسیم نه از فوت او باخبر شدیم.

با ما همراه شوید:   

  • aparat
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *