شرایط دریافت تسهیلات سامانه کارا

وام اشتغال سامانه کارا

اگر قصد دارید کسب و کار تازه ای را راه اندازی کنید، یا اینکه به فکر توسعه کار فعلی خود هستید، این امکان وجود دارد که بتوانید از تسهیلات سامانه کارا نیز استفاده کنید. در این مقاله به بررسی شرایط دریافت تسهیلات بانک کارا پرداخته ایم.

آشنایی با تسهیلات سامانه کارا

وزارت صنعت و معدن و تعاون به منظور رونق بخشیدن به کسب و کارهای پویا در مناطق روستایی و عشایری، چند سالی است که نگاه ویژه ای به کارآفرینان و سرمایه گذاران در این حوزه دارد. اگر از کارآفرینانی هستید که به فکر راه اندازی یک کسب و کار جدید در مناطق روستایی هستید، می توانید از تسهیلات سامانه کارا نیز بهره ببرید.

این تسهیلات با نرخ سود چهار تا ده درصد ارائه می شود؛ که به همین خاطر می تواند یک فرصت ویژه به حساب بیاید. برای اخذ تسهیلات سامانه کارا، در ابتدا باید دستورالعمل اجرایی آن را با دقت مطالعه کرده؛ سپس با داشتن طرح و برنامه ای مشخص اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامه به طور مختصر درباره دستورالعمل های اجرایی و فرایند دریافت تسهیلات سامانه کارا توضیح داده ایم.

نرخ سود تسهیلات سامانه کارا

تعیین نرخ سود تسهیلات سامانه کارا با توجه به نوع طرح و منطقه اجرایی آن صورت می گیرد. به طور کلی سود این تسهیلات بین چهار تا ده درصد است. طبق دستورالعمل اجرایی نرخ سود به شرح زیر است:

  • نرخ سود ۴% : برای طرح های ارائه شده در مناطق روستایی و عشایری مرزی
  • نرخ سود ۶% : برای طرح های ارائه شده در مناطق روستایی و عشایری غیرمرزی مشخص شده در هر استان
  • نرخ سود ۱۰% : برای طرح های ارائه شده در مناطق صنعتی روستایی و شهری با ده هزار نفر جمعیت

برای مطالعات بیشتر دربارۀ شرایط اخذ وام و تبصره های مربوط به محاسبۀ نرخ سود تسهیلات سامانه کارا می توانید به دستورالعمل اجرایی مراجعه کنید.

وثیقه مورد نیاز برای دریافت تسهیلات سامانه کارا

پس از اینکه طرح ارائه شده توسط مؤسسه عامل تأیید شد؛ درخواست کننده تسهیلات وام وظیفه دارد نسبت به تأمین وثیقه های مورد نیاز اقدام کرده و تضمین های لازم را به بانک ارائه دهد. این وثیقه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ارائه سند منزل مسکونی روستایی
  • ارائه سند زمین کشاورزی
  • ارائه سند مربوط به واحدهای دامپروری یا تجاری واقع شده در روستا یا مناطق صنعتی
  • ارائه سفته
  • ارائه سندهای مالکیتی مربوط به اجرای طرح
  • ارائه سندهای مالکیتی ماشین آلات طرح
  • دیگر وثیقه های تعیین شده توسط بانک

دستورالعمل اجرایی تسهیلات سامانه کارا

از ابلاغ دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات سامانه کارا به ادارات صنعت و معادن استان ها چند سالی می گذرد. طبق این دستورالعمل، منابع مشخصی برای اعطای تسهیلات به طرح های ممتاز روستایی و عشایری اختصاص داده شده است.

کارآفرینان و سرمایه گذاران برای بهره مندی از این تسهیلات که اصطلاحاً تسهیلات سامانه کارا نامیده می شود، باید در رسته های اولویت دار این وزارت خانه طرح های خود را ارائه کنند. اگر طرح شما جزء طرح های اولویت دار باشد، شانس دریافت تسهیلات سامانه کارا را خواهید داشت. برای مطالعه این رسته ها، می توانید از لینک زیر کمک بگیرید:

رسته‌ های اولویت دار

 

تسهیلات سامانه کارا

فرآیند بررسی طرح های ارائه شده

برای بهره مندی از تسهیلات سامانه کارا، طرح های ارائه شده باید بررسی گردد؛ که بررسی طرح ها در چند مرحله انجام گرفته و تکمیل می شود.

مرحله اول: دستگاه های بخشی

در ابتدا جهت استفاده از تسهیلات سامانه کارا، کارآفرینان باید پس از ثبت درخواست تسهیلات، طرح های اجرایی را، با توجه به موقعیت طرح، در اختیار دستگاه های هربخش قرار دهند. برای ارائه طرح لازم است از فرم پیوست ۴ دستورالعمل اجرایی استفاده شود. پس از ارائه خلاصه طرح، دستگاه اجرایی وظیفه دارد ظرف مدت یک هفته طرح ارائه شده را رد یا تأیید کند.

مرحله دوم: ثبت درخواست در سامانه

اگر خلاصه طرح ارائه شده توسط کارآفرین در مرحله اولیه تأیید شود، پس از این مرحله، دستگاه اجرایی باید طرح را در سامانه کارا ثبت کرده و به درخواست کننده تسهیلات کد رهگیری ارائه کند.

مرحله سوم: بررسی های کمیته فنی

پس از ارسال و ثبت کردن طرح در سامانه، این بار نوبت به کمیته فنی می رسد که باید طرح را بررسی کند. این کمیته وظیفه دارد طرح ارائه شده را در چهارچوب دستورالعمل اجرایی تأیید یا رد نماید. یک هفته پس از ثبت شدن در سامانه کارا، این کمیته باید حکم خود را به درخواست کننده تسهیلات سامانه کارا ابلاغ کرده و در صورت تأیید آن را به کارگروه مربوطه ارسال کند.

اگر به هر دلیلی این کمیته طرح ارائه شده را رد کرد، لازم است طی مدت سه روز دلایل رد شدن طرح را به دستگاه های بخشی اعلام کند.

مرحله چهارم: تکمیل پرونده توسط مؤسسات عامل

مؤسسات عامل با توجه به ویژگی ها و زمینه طرح تعیین می شود. پس از ارسال خلاصه طرح دریافت تسهیلات سامانه کارا برای مؤسسۀ عامل، این مؤسسه یک ماه فرصت دارد تا مدارک مورد نیاز را تأمین کرده، سپس طرح را از نظر توجیه اقتصادی، توجیه فنی و مالی بررسی کنند. سپس نتیجه را باید به صورت مکتوب برای درخواست کننده تسهیلات سامانه کارا و همچنین کارگروه تخصصی ارسال کنند. تأیید شدن طرح توسط مؤسسه عامل به معنای تأیید شدن درخواست تسهیلات سامانه کارای سرمایه گذار است.

ضمن اینکه پس از ارسال طرح برای مؤسسه عامل درخواست کننده تسهیلات باید مطابق با فهرست ارائه شده در پیوست ۵ دستورالعمل، اقدامات لازم را انجام داده و مدارک مورد نیاز را تأمین کند.

تسهیلات سامانه کارا

نظارت بر طرح های اجرایی

به منظور اجرای صحیح طرح های ارائه شده، پس از تصویب طرح ها و اهدای تسهیلات به کارآفرینان، بخش های اجرایی وظیفه دارند در دوره های سه ماهه گزارش پیشرفت کار را به سازمان و شورای عالی اشتغال ارسال کنند. دیگر دستگاه هایی که در روند اهدای تسهیلات نقش دارند نیز، طی دوره های مشخص باید گزارش های خود را ارائه داده و بر روند پیشرفت نظارت داشته باشند.

وظیفۀ دیگر بانک عامل این است که طی دستورالعمل اجرایی و مطابق با جدولی که در ادامه می توانید ببینید، آمار تسهیلات سامانه کارا ارائه شده را در دوره های سه ماهه برای بانک مرکزی و کارگروه ملی ارسال کند.

تسهیلات سامانه کارا

آگاهی از جزئیات طرح اعطای تسهیلات کارا

برای آگاهی از جزئیات طرح و ارائه درخواست تسهیلات سامانه کارا می توانید به سایت کارا مراجعه کرده، فایل های دستورالعمل اجرایی و آیین نامه اشتغال روستایی و عشایری طرح را دانلود کرده و مطالعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *