چرا بومی سازی ؟

اگر می خواهید بدانید ” بومی سازی ” یعنی چه، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم. یکی از موضوعاتی که خیلی از ما به دنبال آن هستیم این است که بتوانیم یک ایده مناسب برای کسب و کار پیدا کنیم.

گزینه ای به جز شغل های رایج

بعضی ها سراغ یکی از کارهایی که الآن توی جامعه رایج هست می روند، یکی لبنیاتی می زند، بعضی هم سراغ دامداری، پزشکی، کارمندی، تاکسی اینترنتی، مکانیکی، خیاطی و … می روند. اما بعضی افراد هستند که نمی توانند این کارها را داشته باشند.

بعضی وقت ها دلیل این موضوع این است که کار نیاز به سرمایه، تحصیلات یا تخصص خاصی دارد که آنها ندارند، بعضی ها درآمد و آینده این شغل ها را نمی پسندند و … . اما در مورد بعضی افراد دلیل اینکه این شغل ها را انتخاب نمی کنند هیچ کدام از موارد بالا نیست.

بعضی ها هستند که روحیه کارآفرینی دارند و از اینکه نهایت پیشرفت خود را در کارمندی یا یک کار تکراری و بدون خلاقیت ببینند راضی نیستند.کسانی که در خود توانایی این را می بینند که بتوانند کار جدیدی را در تخصصی که دارند یا غیر آن- انجام دهند و چشم انداز کاریشان این است که برای افراد متعددی شغل ایجاد کنند.

این موضوع فقط محدود به انتخاب یک کار جدید هم نیست. کم نیستند کسانی که مثلا خیاط هستند ولی در زمینه خیاطی خودشان از ایده ها و کارهای جدید استقبال می کنند و از این طریق می توانند نسبت به سایر رقبا برای خود مزیت رقابتی مناسبی را ایجاد کنند.

باید دنبال ایده جدیدی بگردیم

هر کدام از دلایل بالا می تواند ما را به اینجا برساند که باید دنبال ایده جدیدی بگردیم. ابتدا باید زمینه و موضوعی که می خواهیم روی آن ایده پیدا کنیم را مشخص کنیم.  باید در زمینه ای کار کنیم که هم در آن علاقه داشته باشیم و هم اینکه تا جای ممکن زمینه ای باشد که در آن مهارت، تحصیلات و شناخت داریم یا اینکه از دوستان یا اقوام کسی در آن زمینه سررشته دارد. اگر بتوانیم چنین زمینه ای پیدا کنیم، هزینه ها و ریسک کارمان به مراتب کمتر خواهد بود.

چه توقعی از ایده خود دارید؟

در مرحله بعد باید سراغ پیدا کردن ایده برویم. اول باید مشخص کنیم چه توقعی از ایده داریم؟ وقتی در کلاس های آموزشی شرکت می کنید، معمولا تاکید می شود که ایده باید کاملا نوآورانه باشد و مشابه نداشته باشد، مقیاس پذیر باشد و در آینده بتوانید آن را به تمام ایران و حتی جهان گسترش دهید، بازار هدف گسترده ای داشته باشد و … .

همه این حرف ها از نظر علمی درست است و اگر بتوانیم از عهده چنین ایده ای بربیاییم می تواند نکات مثبتی باشد؛ اما تجربه نشان می دهد مهمترین نکته در انتخاب ایده این است که ایده باید طوری باشد که بتوانیم از عهده اجرای آن بربیاییم. شاید این نکته بدیهی به نظر بیاد ولی خیلی وقت ها ما ایده را انتخاب می کنیم که نوآورانه، مقیاس پذیر و … هست، ولی اجرای آن نیاز به زمان، سرمایه و شرایط خاصی است که ما آن را نداریم.

طبیعی است که بعضی افراد که از ایده شان توقع دارند در چند سال به درآمد میلیاردی برسد، باید همه این شرایط را در نظر بگیرند، اما خیلی از ما دنبال ایده ای هستیم که بتوانیم درآمد مورد نیاز زندگی مان را تامین کنیم و نیاز به سرمایه خیلی بالا و ریسک پذیری زیاد نداشته باشد. اینجا می شود که اولین گزینه پیشنهادی «بومی سازی ایده های دیگران» می شود.

گزینه بومی سازی ایده های دیگران

بومی سازی یعنی اینکه ایده هایی که در کشورهای دیگر، یا شهرهای دیگر اجرا شده است و موفق بوده است را در شهر خودمان اجرا کنیم. طبیعی است که خیلی وقت ها برای اجرای این ایده لازم است متناسب با شرایط منطقه و مردم، تغییراتی در آن ایده بدهیم.

این کار هم ریسک پایین تری نسبت به کارهای کاملا جدید دارد چون هم مطمئن هستیم که کار قابل اجراست، هم الگو داریم و هم اینکه استقبال یا عدم استقبال از ایده در مناطق دیگر می تواند تخمین مناسبی درباره آینده کار به ما بدهد.علاوه بر این خیلی وقتها هست که فیلم آموزشی اجرای ایده را هم می توان از اینترنت پیدا کرد.

ایده هایی که قابل بومی سازی هستند به رشته و زمینه خاصی محدود نمی شود. بعضی وقتها یک استاد دانشگاه می تواند پروژه پژوهشی خود را با این روش انتخاب کند، یک میوه فروش هم می تواند چیدمان مغازه اش را از جای دیگر الگو بگیرد.

راحت ترین راه

پس برای اجرای ایده های جدید، راحت ترین راه «بومی سازی از ایده های دیگران» است. این کار نه تنها عیب نیست، بلکه بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک ایران ایده کار خود را کارهای خارجی به دست آورده اند.

البته نباید این نکته را فراموش کنیم، که هم برای بومی سازی ایده ها نیاز به خلاقیت و نوآوری داریم، هم اینکه خیلی وقت ها پیش می آید که در زمینه ای، نمی توانیم ایده مناسبی برای بومی سازی پیدا کنیم. این اتفاق به خصوص در کارهایی که مربوط به مسائل فرهنگی، آداب و رسوم، غذاها و سایر چیزهای بومی ایران هست، زیاد اتفاق می افتد.

پس اگر دنبال ایده جدیدی هستید، می توانید ابتدا از بومی سازی شروع کنید و در گام بعدی سراغ ایده هایی که تا به حال کسی آن را اجرا نکرده است بروید.


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهید Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *