چند نمونه از مزارع «لوفا» در ایران

لوفا

در هفته گذشته به معرفی گیاه لوفا پرداختیم (می توانید آن مطلب را از اینجا مطالعه کنید) برای تکمیل بحث در این قسمت به معرفی چند کارآفرین که اقدام به کشت لوفا کرده کرده اند می پردازیم.

۱- مهندس محسن طاهری

 مهندس محسن طاهری مدیر جهادکشاورزی عنبراباد استان کرمان گفت:

 گیاه لوفا در شهرستان عنبرآباد مدت ۳ سال است که کشت می شود . زمان کاشت این گیاه از فروردین ماه آغاز و تا دی ماه رشد محصول ادامه دارد. در هر هکتار حدود ۷۵ هزار  عدد میوه(محصول) تولید و با میانگین قیمت هر میوه ۱۲۰۰تا ۱۸۰۰تومان به فروش می رسد. 
طاهری تصریح کرد :گیاه لوفا دارای مصارف صنعتی ، طبی و  دارویی  می باشد  و با توجه به اقلیم مناسب منطقه جبالبارز جنوبی، محصول تولیدی دارای توجیه اقتصادی مناسبی می باشد و در هر هکتار حدود ۱۰نفر اشتغال مستقیم ایجاد می شود.

وی بیان داشت: امسال کارگاه تبدیلی این محصول در شهرستان عنبرآباد احداث گردیده که محصول تولیدی کشاورزان را خریداری می نماید. 
مدیر جهاد کشاورزی افزود:  کشت  لوفا به عنوان یکی از کشت های جایگزین مورد حمایت جهاد کشاورزی است و ان شالله  با ترویج کشت، در سال های آینده سطح بیشتری به کشت این محصول اختصاص خواهد یافت.

۲- محمد مقیمی

این کارآفرین اهل قم توانسته است کار خود را با وام ۵۰ میلیونی کمیته امداد گسترش دهد توانسته است برای ۴ نفر از جوانان قم اشتغال تمام وقت، و برای ۲۵ خانوار مناطق محروم کرمان و قم اشتغال چاره وقت ایجاد کند. با این کار درآمد هر خانوار برای هر هزار متر در طول سال بیش از ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

او همچنین کارگاه خانگی تولید لیف گیاهی لوفا را تاسیس کرده و در صورت حمایت مسئولین کار تولید اسفنج ظرف‌شوئی، کفی صندل، فیلتر، عایق و چند محصول صنعتی و دستی خلاقانه دیگر را هم شروع خواهد کرد. با نام تجاری «نسیما» محصولات خود را عرضه می کند. محصولات این کارآفرین را می توانید از اینجا خریداری کنید.

شما هم می توانید از این وام کمیته امداد استفاده کنید. توضیحات بیشتر را می توانید از اینجا مطالعه کنید. متن کامل مصاحبه این کارآفرین در اینجا قرار دارد.

۳- آقای صابری

این کارآفرین تفرشی با کشت این گیاه برای ۴۰ نفر اشتغالزایی کرده است. روند کار و فرآوری محصول را می توانید در فیلم زیر مشاهده کنید.

۴-گروه جهادی فدائیان عدالت

یک گروه جهادی برای رفع محرومیت در مناطق محروم استان هرمزگان به آن مناطق رفته و اهالی را برای کشت لوفا ترغیب کردند. کشت لوفا در این مناطق داستان جالبی دارد، به خصوص اینکه با آفت «مگس جالیز» مواجه می شوند و مجبور می شوند تمام محصول خود را نابود کنند. اما در ادامه با سمپاشی مناسب، رونق خوبی در این منطقه ایجاد می شود. این داستان را می توانید در مستند زیر ببینید:


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (2 votes, average: 2٫50 out of 5)
Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *