تولید نعناع فلفلی و به لیمو توسط بانوی بافقی

سکینه حیدری بانوی بافقی، متاهل و دارای چهار فرزند است؛ این بانوی تلاشگر با داشتن مدرک تحصیلی دیپلم همت گماشته و با پرورش گیاهان دارویی، بر فرهنگ اقتصاد مقاومتی جامه عمل پوشانده است. وی حدود ۲ سال است که کاشت گیاهان دارویی را به عنوان پیشه خود در کنار نقش مادری و همسری انجام می‌دهد.

حیدری در مورد چگونگی ورود به این عرصه خاطر نشان کرد: در دوره‌های آموزشی که از سوی سازمان جهاد کشاورزی توسط مروجانشان ارائه شد، شرکت کردم و با توجه به شرایط مناسبی که وجود داشت، تصمیم به کاشت گیاهان دارویی گرفتم.

وی ادامه داد: با توجه به کم‌آبی منطقه و همچنین فضای کمی که داشتم با مشورت کارشناسان به این نتیجه رسیدیم که شرایط برای کاشت گیاهان دارویی محیا است.

مروج برتر در زمینه کاشت گیاهان دارویی افزود: برای شروع کار حدود ۵۰۰متر زمین برای کاشت در نظر گرفته شد. اما با موفقیت‌آمیز بودن طرح کاشت گیاهان دارویی رفته رفته وسعت زمین کاشت را افزایش دادیم و در حال حاضر کاشت گیاهان دارویی در بیش از یک هزار و ۲۰۰متر مربع زمین انجام می‌گیرد. حدود ۸۰درختچه به لیمو در فضای گفته شده پرورش می دهیم که برای آنکه شاخه آنها در هم تنیده نشود، باید درختچه‌ها از یکدیگر فاصله داشته باشند.

کارآفرینی با ۸۰ هزار تومان!

این بانوی کشاورز که در حال حاضر تنها گیاه به لیمو و نعناع فلفلی تولید می کند، در مورد میزان سرمایه اولیه مورد نیاز گفت: در صورت داشتن زمین و آب مورد نیاز هزینه خاصی لازم ندارد و تنها با ۸۰هزار تومان کار پرورش گیاهان دارویی را شروع کردم. با خرید اولیه نشاء نعناع فلفلی و به لیمو توانستم کار را شروع کنم، اما بعد از آن با توجه به اینکه می‌توان از این گیاه در فصل پاییز نشا تولید کرد، نیاز به خرید مجدد ندارد.

حیدری در مورد میزان برداشت اذعان کرد: برداشت گیاهان دارویی در هر دوره متفاوت است و حدود ۲ الی  ۳بار در ماه برداشت داریم.

وی آب دادن به گیاه حداقل هفته‌ای یکبار، مراقبت و جداسازی برگ‌های زرد، بررسی ریشه گیاه و مواظبت برای جلوگیری از کرم‌خوردگی را از جمله امور لازم برای نگهداری و پرورش این گیاهان عنوان کرد.

حیدری تصریح کرد: همسرم در این کار حامی اصلی من بوده‌اند؛ پدر و مادرم نیز با تجربیات خود در کشاورزی مرا برای موفقیت هرچه بیشتر در این کار همراهی کرده‌اند؛ از این سه عزیز کمال تشکر را دارم.

بازار فروش خوب گیاهان دارویی

وی عرق‌گیری و استفاده از اسانس آن در تهیه آدامس و به عنوان طعم‌دهنده‌های نعناعی از موارد استفاده نعناع فلفلی عنوان کرد و افزود: میزان درآمد حاصل از پرورش به‌لیمو بیشتر از نعناع فلفلی است؛ خواص فوق العاده به لیمو باعث شده تا به راحتی بازار فروش خود را پیدا کند.

این بانوی بافقی پرورش گیاهان دارویی را برای بانوان شغلی مناسب دانست و گفت: پرورش گیاهان دارویی وقت زیادی نمی‌گیرد و بانوان می‌توانند در کنار خانه‌داری، همسرداری و تربیت فرزند به این شغل بپردازند.

وی تلاش و کوشش افراد را لازمه‌ی فعالیت موثری دانست و تصریح کرد: خواستن توانستن است؛ اینکه در منطقه کم آب و کویری یزد این گیاه را پرورش دادیم برای سایر شهرستان‌ها جالب بود.

این کشاورز نمونه بخش ترویج استفاده بهینه از زمین‌های بایر را به بانوان روستایی توصیه کرد و افزود: البته باید شرایط برای پرورش گیاهان دارویی از لحاظ مختلف چون هوا، دما، آب، زمین و غیره سنجیده شود.

منبع: یزدبانو


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *