کارآفرینی پسرعموی «حاج احمد متوسلیان» در تفت

کارآفرینی از طریق ایجاد کسب و کارهای کوچک راهکاری است که محمد حسین متوسلیان برای کاهش بیکاری و تولید ثروت و درآمد انتخاب کرده است.

یکی از کسب و کارهای خرد اما پُر رونق نیز شیرینی پزی است. ایران مهد هنر در دنیا است و شیرینی یزد نیز در صنعت شیرینی پزی در دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است و تنوع شیرینی های یزد بیشتر از تمام نقاط ایران و جهان است.

 

شروع کار از ۵ سالگی

محمد حسین متوسلیان، پسر عموی سردار حاج احمد متوسلیان است و ۶۳ سال دارد.

  به گفته خودش اجداد او از ۳۵۰ سال پیش در حرفه شیرینی پزی مشغول به فعالیت بوده اند. او هم از ۵ سالگی در کارگاه شیرینی پزی پدرش با این حرفه آشنا شده است. از همان زمان هم درس میخواند و هم به پدرش کمک می کرد.

اطرافیانش همه شیرینی پز بودند. از عموها تا دایی ها همه شیرینی پزی می کردند. با فوت پدرش مسئولیت کارگاه شیرینی پزی هم به او واگذار شد تا در سن ۲۴ سالگی راه پدرش را ادامه دهد.

او از همان ابتدا سعی کرد برای افراد ضعیف و مستمند اشتغالزایی کند. در این سالها برای جوانان و خانم های بد سرپرست و بی سرپرست به لطف خدا اشتغالزایی کرد و در حال حاضر در فروشگاه و کارخانه شیرینی پزی موفق شده برای ۸۰ نفر اشتغالزایی داشته باشد. پسرهایش هم به این شغل روی آوردند و شیرینی پز شدند.

 

پشمک شکلاتی از کجا آمده؟

در حال حاضر دو شعبه شیرینی پزی و یک کارخانه به وسعت ۴هزارو ۲۰۰ متر دارد. به گفته خودش همواره در طول کار صلوات می فرستد تا برکت کارش بیشتر شود.

یکی از ابتکارات او در کار این بود که  پشمک یزد را با شکلات درست کرد. این ابتکار علاوه براینکه مورد استقبال قرار گرفت به کشورهای دیگر مانند کانادا ،دانمارک ،آلمان عربستان و افغانستان صادر کردیم.

 

تولید ماهانه ۵۰۰ کیلو شیرینی 

وی در طول ماه حدود ۵۰۰ کیلو شیرینی تولید می کند.

او معتقد است:اگر کسی بخواهد کار کند، همیشه کار هست. فرد باید خودش اقدام به کارآفرینی کند. پدران ما از ساعت ۴صبح مشغول فعالیت بودند اما متاسفانه جوانان امروز به دنبال شغل هایی هستند که پشت میز بنشینند. برای حل مشکلات اقتصادی باید همه مردم دست به دست هم دهند، کار کنند و به تولید بها دهند، تا تولید رونق بگیرد و مشکلات حل شود.

منبع: یزدامروز


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *