پسر صاحب فرش «ستاره کویر» و موسس «نت برگ»!

علیرضا صادقیان در خانواده صنعتی و کارآفرین به دنیا آمده است. خانواده‌ای که در صنایعی همچون تولید فرش ماشینی (فرش ستاره کویر یزد) و صنایع غذایی (کارخانه تک‌ماکارون، دراژه و…) چند دهه است فعالیت‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی گسترده‌ای دارند و بنیان‌گذار بوده‌اند. اما او ترجیح داده کسب و کار سنتی خانواده را ادامه ندهد و با راه‌اندازی یک استارت‌آپ مسیری جدید را بسازد. البته در این راه پسرعمویش سامان صادقیان هم که همچون او از نسل سوم خانواده صادقیان است با او همراهی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. آنها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۵ سال پیش سایت « نت‌برگ»‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را برای فروش خدمات، کالا و… با تخفیف راه‌اندازی کردند و حالا کار را تا جایی گسترش داده‌اند که ۴ سایت مشابه در حوزه‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی دیگر را هم مدیریت می کنند.

کار تفریحی!

او تا دوران دبیرستان در یزد زندگی می کرد. در کنکور رشته مهندسی صنایعِ دانشگاه علم و صنعت قبول شده و به تهران رفت. از همان ماه‌های ابتدایی سفر به تهران نیز در کنار دانشگاه کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد.

البته کار در شرکت‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی مختلف خانوادگی که به قول خودش بیشتر تفریحی بود! مدتی در نمایشگاه فرش ستاره كوير يزد فرش مي فروخت، بعد از دو ماه در قسمت صادرات فرش ستاره کویر یزد مشغول شد و یک ماهی هم آنجا بود. البته بیشتر برای او حالت کارآموزی داشت. کنار مدیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشست و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دید که چه‌کاری انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. البته این تجربه‌را از کودکی با پدرش نیز داشت. همیشه به دفتر کارش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رفت و ساعت‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کار کردن، تلفنی صحبت کردن، مذاکراتش در جلسات و… را تماشا می کرد.

اولین تجربه ایجاد فروشگاه اینترنتی

یکی از تجربه‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی بسیار خوب و مفید او راه‌اندازی سایت فروش اینترنتی برای فرش ستاره کویر یزد در سال ۸۳ بود. آن زمان فروش اینترنتی اصلا به شکل کنونی مفهمومی نداشت، آن هم برای کالای بزرگی مثل فرش. مهم‌ترین مشکل نیز محدودیت پرداخت اینترنتی بود. زیرا هنوز امکان اینکه مشتری پول را اینترنتی پرداخت کند مثل الان وجود نداشت. در آن زمان برای راه‌اندازی این سایت خیلی تحقیق کرد با تجربه شرکت رجا (راه‌آهن) روبه رو شد.

 در دانشگاه علم و صنعت نمایشگاه آی‌تی برگزار شده بود و شرکت رجا هم غرفه داشت و فروش اینترنتی انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داد. علیرضا کنجکاو شد و پرسید که چطور این خدمات را ارائه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهید؟ و آنها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گفتند که از طریق بانک سامان پرداخت آنلاین امکان‌پذیر شده و این‌گونه بود که با مسئولان این بانک وارد مذاکره شد و سایت فروش آنلاین فرش را راه‌اندازی کرد. این فروشگاه هشتمین درگاه اینترنتی را در کل کشور داشت. البته این کار در خود شرکت فرش ستاره کویر یزد هم مخالف‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یی در بین مدیران ارشد و میانی داشت و اعتقادی به این کار نداشتند. ولی خب بعد از مدتی فروش شروع شد و ماهی حداقل دو، سه مورد فروش میلیونی از طریق این سایت اتفاق می افتاد. هر چند به مرور زمان و به دلیل رها شدن کار، این سایت عملا تعطیل شد.

طراحی سایت در نوجوانی

البته این اولین تجربه او در حوزه ایترنت نبود. در نوجوانی، در سال ۷۷ که به همراه خانواده به آلمان سفر كرده بود با اینترنت آشنا شد و در همان سفر بود که یاد گرفت سایت شخصي درست کند. آن زمان در ايران اينترنت خيلي محدود وجود داشت. وقتی سایتی برای خودش راه‌اندازی کرد، خیلی هیجان داشت. در این کار سامان پسرعمویش نیز با او همراه بود. خلاصه بعد از آن به این کار علاقه‌مند شد و روی آن تمرکز کرد. چند سال بعد هم برای یکی از شرکت‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی خانوادگی (لامپ یزدشهاب) سایتی طراحی کردند. در واقع طراحی این سایت اولین درآمدشان بود و برای این کار ۶۰۰ هزار تومان پول دریافت کردند.

راه اندازی نت برگ با سرمایه پدر و عمو

یکی از هم‌دانشگاهی‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی علیرضا این ایده را در ذهنش کلید زد. او ایمیلی به علیرضا زده بود و در آن از راه‌اندازی سایت گروپان نوشته بود که آن زمان در ۱۱ کشور راه‌اندازی کرده بودند و نوشته بود که در ایران هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آن را راه‌اندازی کرد. مدتی بعد او به انگلیس و پیش پسرعمویش سامان رفت و این ماجرا را برای او تعریف کرد. اما خب او هم واکنشی نشان نداد. تا اینکه چند ماهی از ماجرا گذشت و گوگل اعلام کرد که قصد دارد گروپان را به مبلغ ۶ میلیارد دلار خریداری کند. خبرش همه‌جا پخش شد و چند ساعتی نگذشت که سامان با او تماس گرفت و پیشنهاد داد که با هم شریک شوند و این سایت را راه‌اندازی کنند.

علیرضا و سامان صادقیان؛ موسسان نت برگ

وقتی محاسبه کردند، دیدند راه‌اندازی این سایت و استارت‌آپ حدود ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد، این شد که با پدر و عمو صحبت کردند و آنها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم حمایت کردند و این پول را در مدت یک سال که راه‌اندازی سایت طول کشید به آنها دادند.

نت برگ

تا به امروز در نت‌برگ بیش از ۳۰ هزار قرارداد با شرکت‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی مختلف برای گرفتن تخفیف و ارائه خدمات به مشتریان، منعقد شده و روزانه بیش از ۲۰۰ هزار بازدید از سایت وجود دارد.

روز اول نت برگ از یک تیم پنج، شش‌نفری تشکیل شده بود ولی حالا در کل مجموعه کسب‌و‌کار نوین ایرانیان، نزدیک به ۲۰۰ نفر کار می‌کنند.

 

مطالب مرتبط:

نگاهی به زندگی موسس فرش ستاره کویر و تک ماکارون


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *