کارآفرینی در محوطه حوزه مقاومت بسیج!

بسیجیان حوزه مقاومت بسیج ناحیه مالک اشتر؛ دست به ابتکاری جالب و غافلگیر کننده زده اند. با باقر نوفرستی برادر شهید و فرمانده حوزه مقاومت بسیج ناحیه مالک اشتر برای گفت و گو درباره فعالیت گروه های جهادی در حوزه مقاومتش تماس گرفته بودیم اما او ترجیح داد از اقتصاد مقاومتی و ابتکار عمل  رفقای بسیجی اش شروع کند که ۶ ماهی می شود در محوطه حوزه مقاومت بسیج عملیاتی شده است.

۶ ماهه به نتیجه رسیدیم

باقر نوفرستی می گوید: ۶ ماه پیش بود که با شورای حوزه جلسه ای تشکیل دادیم درباره اقتصاد مقاومتی. همه بچه ها متفق القول گفتند با حرف زدن و شعار دادن، نمی توان مردم را پای کار تولید و اقتصاد مقاومتی آورد، باید خودمان دست بکار و وارد عمل شویم تا مردم هم بیایند.

پیشنهاد شد که هر کس هر مقدار می تواند پول بگذارد برای آغاز کار تولید و تعدادی از بچه ها هم مامور شدند که مطالعه کنند جهت پیدا کردن عرصه های مناسب تولیدی.

وی می افزاید: “در نهایت به این نتیجه رسیدیم که کار اقتصاد مقاومتی را با پرورش شترمرغ شروع کنیم. حوزه مقاومت بسیج ما وسعت زیادی دارد. تصمیم گرفتیم بخشی از آن را فنس کشی کنیم و در آن شترمرغ پرورش دهیم.

در ابتدای کار شروع به خرید ۷ شتر مرغ کردیم. خیلی خوشحالم که به شما بگویم بعد از گذشت ۶ ماه، امروز ۱۰ واحد پرورش شترمرغ در بخش مود راه اندازی شده است در حالی که هرگز در این منطقه پرورش شتر مرغ مطرح نبوده است.

حتی پیرمردهای مود هم به حوزه مقاومت مراجعه می کنند و خواهان آموزش چگونگی پرورش شتر مرغ هستند. از آن ها می پرسم مگر شما هم می خواهید پرورش شتر مرغ راه بیاندیازید. می گویند: مگر اشکالی دارد؟!”

بهره برداری چند منظوره

بعد از اینکه کار پرورش شتر مرغ روی روال افتاد، در بخش دیگری از حوزه مقاومت یک گلخانه راه انداختیم، در ابتدا با کاشت نشاء درختان شروع کردیم و سپس به تولید پسته، خیار و گوجه فرنگی رسیدیم. گلخانه مان هم اکنون به سوددهی رسیده است.

در بخش دیگری از حوزه هم که بلااستفاده بود، با همت بسیجی ها یک اتاق ساختیم برای پرورش بلدرچین و به زودی پرورش بلدرچین را کلید می زنیم.

حوزه مقاومت بودجه بسیار محدود و ناچیزی دارد. از همان ابتدا با بچه ها قرار گذاشتیم که وقتی پروژه ها به سوددهی رسید، اصل پولشان را پس بدهیم و از آن به بعد همه عواید کار تولیدی به فعالیت های محرومیت زدایی حوزه مقاومت اختصاص یابد.

به او می گوییم حالا مگر چه اشکالی دارد سرمایه گذاران اولیه در سود تولیدات سهیم باشند؟ می گوید: “اشکالی ندارد، اما قرار بچه ها از ابتدا بر این بود که وقتی کار به نتیجه رسید، عواید آن صرف فعالیت های حوزه شود و همین کار را انجام می دهیم.”

امان از تنگ نظری ها

وی درباره مشکلاتش می گوید: “برخی تنگ نظری ها آدم را ناراحت می کند. وقتی این کار را شروع کردیم برخی ها در ناحیه بسیج می گفتند این ها کار با امکانات دولتی کار شخصی می کنند، این سخن برای من خیلی دردناک بود اما گوشمان بدهکار این اتهامات نبود، اگر قرار باشد پرداختن به این تنگ نظری ها معطلمان کند، هیچ وقت به اقتصاد مقاومتی و تولید نمی رسیم.

البته در کنار این تنگ نظری ها، با همراهی های دلسوزانه و شفقت آمیز هم مواجه شدیم. مثلا فرمانده محترم سپاه استان از کاری که انجام دادیم بسیار خوشحال شدند و گفتند صرف اینکه باعث ترویج کار و تولید در منطقه شده اید، کارتان عالی بوده است و انشالله موفق باشید. فرمانده محترم ناحیه هم گفته بودند من اگر شده از جیب خودم هم خرج کنم، به این بچه ها برای راه اندازی کار تولیدی شان کمک می کنم.”

نمی دانیم اقدام بسیجیان حوزه مالک اشتر بخش مود در استفاده از محوطه بی استفاده حوزه شان، چه اندازه قابلیت تعمیم دارد، اما مهمتر از آن، عزم آن ها برای تولید و کمک به اقتصاد ملی در حد توانشان است آنگونه که ریسک استفاده از فضای حوزه شان را به جان خریده و البته موفق شده اند رضایت و تمجید فرماندهان استانی شان را جلب کنند و در منطقه شان جریان ساز باشند.


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *