مالکان بانک های خصوصی در ایران (۳)

در مطالب قبل در مورد تاسیس بانک اقتصاد نوین و بانک پارسیان گفتیم. سامان سومین بانک خصوصی ایران است.
این بانک را باید یک بانک خانوادگی دانست. خانواده ضرابیه که از متمول ترین خاندان های استان یزد می باشند در سال ۸۱ این بانک را با سرمایه اولیه ۲۰۰ میلیارد ریال تاسیس کردند.
در آغازین ایام فعالیت بانک سامان خاندان ضرابیه به سراغ یک مدیر با تجربه اقتصادی در کشور رفتند تا امور سامان تحت نظر او سامان بیابد. الله وردی رجایی سلماسی بعنوان نخستین دبیرکل بورس اوراق بهادار تهران ، انتخاب خاندان ضرابیه برای مدیرعاملی بانک سامان بود.
سامان نخستین اینترنت بانک را در ایران تاسیس کرد و قراردادهایی که این بانک تحت نظارت رجایی سلماسی با وزارت بازرگانی منعقد کرد سبب شد تا فعالیتهای سامان رونق فراوان بیابد.
ضرابیه یزدی، جزو حامیان بزرگ مالی انتخاباتی سید محمد خاتمی در سال‌های ۷۶ و ۸۰ بوده‌اند. بر اساس گفته‌های همین منبع، در سال‌های ۱۳۷۰ و پیش از آن محمد ضرابیه مدیر عامل شرکت یخچال‌سازی فیلور یزد بوده و با سید علی خاتمی ارتباطی بسیار نزدیک داشته است.
نام اعضای خانواده‌های خاتمی، تابش و ضرابیه را می‌توان به عنوان صاحبان سهام و نیز مدیر در مدارک شرکت پلاستیران مشاهده کرد.
محمد ضرابیه همچنین سهام‌دار اصلی کارخانه «ایران برک» بود که در سال ۱۳۸۴ با مشکلات متعددی در ارتباط با پرداخت حقوق کارگران روبرو شده بود.

اختلاس

ترکشهای اختلاس مالی زمانی که به سامانیان برخورد کرد که رییس کل بانک مرکزی ضمن اعلام برکناری مدیرعامل بانک های سامان و گردشگری به دلیل ارتباط با اختلاس گسترده مالی ، گفت« با توجه به خصوصی بودن این بانک، سریعا جانشین نامبرده تعیین و به بانک مرکزی جهت احراز صلاحیت معرفی شود».
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که خانواده ضرابیه در بانک سامان با داشتن ۶۴۵۲۷۲۷۰۱ تعداد سهم دستکم ۸٫۰۶ درصد کل سهام بانک سامان را در اختیار دارند. این مقدار سهام متعلق به “احمد رضا” ،”ولی” و” محمد” ضرابیه است. در حال حاضر، ولی ضرابیه، در نقش رئیس هیات مدیره بانک سامان ایفای نقش کرده و “احمدرضا ضرابیه” نیز سکان مدیریت عاملی بیمه سامان را در اختیار دارد.

 


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهید Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *