آموزش گام به گام ثبت اختراع

گواهی ثبت اختراع

این روزها تب اختراع ثبت کردن بالاست، به خصوص برای کسانی که می خواهند محصولی را تجاری سازی کنند لازم است حتما اختراع خود را ثبت کنند تا در ادامه کار به مشکل برنخورند.

اگر شما قصد ثبت اختراع دارید می توانید به موسساتی که این کار را انجام می دهند مراجعه کنید. ولی از آنجا که معمولا برای این کار هزینه زیادی دریافت می کنند، می توانید خودتان مراحل ثبت اختراع را یاد بگیرید و ایده هایتان را ثبت کنید. جالب است بدانید حتی می توانید ایده هایی که آن را نساخته اید را هم ثبت کنید!

برای اینکه بدانید ایده یا اختراع شما قابل ثبت هست یا نه، می توانید شرایط مورد نیاز اختراع را در «قانون ثبت اختراع» مطالعه کنید.

قانون ثبت اختراع

برای ثبت اختراع باید فایل های زیر را آماده کنید:

۱- اسکن کارت ملی و شناسنامه (حتما باید هردو آنها را در یک صفحه اسکن کنید)، ۲- توصیف اختراع، ۳- خلاصه توصیف اختراع، ۴-ادعانامه، ۵- نقشه فنی اختراع.

در ادامه در مورد هریک از این موارد توضیح می دهیم. فقط به این نکته توجه کنید که ممکن است مثال هایی که ارائه کرده ایم بدون نقص نباشند. مثلا در بعضی از آنها فرمت نوشتن با فرمتی که در آیین نامه آمده است متفاوت باشد. ولی از آنجایی که نحوه نگارش آنها می تواند به ما کمک کند، خواندن آنها مفید است.

در همه قسمت ها آیین نامه و قوانین کار با دکمه های سبز و مثال ها با دکمه آبی قرار داده شده است.

عنوان اختراع

عنوان باید کوتاه باشد و در عین حال کار شما را به خوبی معرفی کند. برای انتخاب عنوان توضیحات زیر را مطالعه کنید.

اصول انتخاب عنوان اختراع

خلاصه توصیف اختراع

در این قسمت زمینه فنی و مزایای کار در متنی که بین ۷۰ تا ۲۰۰ کلمه است توضیح داده می شود.از طریق دکمه های زیر می توانید اصول نوشتن این قسمت و یک نمونه آن را مطالعه کنید.

اصول نوشتن خلاصه اختراع        دستگاه انتقال افقی بیمار

توصیف اختراع

برای توصیف اختراع خود حتما باید قالب و سرفصل های مشخصی را رعایت کنید. بهتر است فایل «قالب توصیف اختراع» را دانلود کنید و توضیحات خود را در آن بنویسید. برای تهیه این قسمت بعد از مطالعه اصول کار، توصیف اختراعاتی که در آخر این متن در قسمت «فرم های کامل چند اختراع ثبت شده» قرار داده ایم را مطالعه کنید. علاوه بر این می توانید دو نمونه خلاصه و توصیف اختراع که در سایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار داده شده بود را مطالعه کنید. اگرچه این اختراعات تخصصی است و فرمت نوشتن را به خوبی رعایت نکرده اند ولی از نظر نحوه نگارش می توانید مفید باشد.

اصول نوشتن توصیف اختراع                   قالب توصیف اختراع

    هیتر سرم های تزریقی                  کیت تشخیص سریع باکتری

ادعانامه

توضیحات لازم در فایل ها ارائه شده است. از بین مثال ها، ادعانامه ساخت دوچرخه را حتما مطالعه کنید. سایر مثال هم ممکن است به شما کمک کند.

اصول نوشتن ادعانامه اختراع          ادعانامه ساخت دوچرخه

میراگر هیدرولیکی نیمه فعال       دستگاه اسپری رنگ زیره کفش        ساخت یک موتور جدید

نقشه فنی اختراع

قوانین و چند نمونه نقشه های فنی را بررسی کنید. اگر برای ترسیم نقشه کار خود نیاز به کمک دارید، بعضی شرکت ها وسایت ها مثل سایت انیمیشن سازی این کار را برای شما انجام می دهند.

اصول رسم نقشه فنی اختراع    چند نمونه نقشه فنی

فرم های کامل چند اختراع ثبت شده

 از بین مثال های زیر، «اتاقک بازی شبیه ساز هواپیما» توسط خود سایت مرکز مالکیت معنوی معرفی شده و مورد تایید این سازمان است.

اتاقک بازی شبیه ساز هواپیما       کلاه ایمنی کنترل شونده        عملیات نساجی

هزینه ثبت اختراع

در مرحله ثبت اظهارنامه باید مبلغ ۱۰۰۰ تومان را پرداخت کنید. قبل از داوری نهایی هم با شما تماس گرفته می شود تا هزینه کارشناسی را بپردازید. این هزینه معمولا بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است و توسط همان دانشگاه یا پارک علم و فناوری که داوری طرح انجام می شود دریافت می شود.

ثبت اختراع در سایت مالکیت معنوی

بعد از این که فایل های بالا را آماده کرده اید می توانید از طریق سایت مرکز مالکیت معنوی در زمان کمی اظهارنامه خود را ثبت کنید. اختراع شما ابتدا از نظر قالب بررسی می شود و پس از آن برای داوری تخصصی ارجاع داده می شود.

با ما همراه شوید:            

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *