تولید چوب با درخت پالونیا، درآمد ۱۰۰ میلیونی با سرمایه ۲۳ میلیونی

پالونیا

کشاورزی و پرورش گونه های مختلف درخت و گیاهان، یکی از ایده های خوب، برای کارآفرینی و کسب درآمد است. امروزه خود اشتغالی و کارآفرینی بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته. تقریبا در هر عرصه ای، می شود با نو آوری و آزمودن روش های مختلف به موفقیت رسید. تلاش ما این است که، کاربران را با ایده های جدید کسب و کار، که پیشتر مرحله آزمایش را از سرگذرانده اند، آشنا کنیم تا کمترین میزان ریسک پذیری را در سرمایه گذاری داشته باشند.

همانطور که می دانید، کشاورزی محدود به پرورش درختان میوه و گیاهان خوراکی نمی شود. گونه های مختلف درخت و گیاهان را می توان با اهدافی صنعتی، تزیینی یا دارویی پرورش داد. برای مثال می توان به کشت درختان جهت تولید چوب یا کاغذ اشاره کرد. درخت پالونیا «Paulownia» از جمله درختانی است که استفاده صنعتی داشته و جهت تولید چوب کاشته می شود. در این نوشته به بررسی شرایط کشت، میزان سودآوری و بررسی بازار فروش درخت پالونیا می پردازیم.

توضیحاتی در مورد درخت پالونیا

درخت پالونیا یکی از انواع گونه های درختان جنگلی است که، در مناطق مختلف جهان یافت می شود. تا کنون حدود ۱۷ گونه از پالونیا شناسایی شده است. در کشورهای شرق آسیا و آمریکای شمالی و بسیاری مناطق دیگر، انواع مختلف از پالونیا کشت می شوند، یا به صورت خودرو وجود دارند. از این رو می توان گفت که با شرایط مختلف آب و هوایی سازگاری دارد.

این درخت برگ هایی به شکل قلب دارد و شکوفه های خوشه ای و زیبایش آنرا مناسب برای کاشت در پارک ها و اماکن عمومی کرده است. گفته شده این درختان نامشان را از «دوشس آنا پاولونا» دختر پاول یکم تزار روسیه به ارث برده اند. اما آنچه که کشت پالونیا را برای کشاورزان سود آور می کند، برگ و شکوفه های زیبا یا نامش نیست! بلکه چوب مقاوم و با کیفیت آن است که، رشد سریعی هم دارد.

کشت درخت پالونیا

کدام مناطق ایران برای کشت پالونیا مناسب است؟

معمولا دوره کاشت تا برداشت این درختان حدود ۵ سال است و در هر زمین و خاکی وارتفاعی کشت می شوند. از همه مهمتر اینکه نیاز به آبیاری دائمی نداشته و در برابر آفت ها مقاوم اند. میزان آب مورد نیاز برای نهال پالونیا در سال اول کشت هفته ای ۲۰ لیتر آب عنوان شده که بهتر است این میزان آب در دو نوبت به درخت داده شود. با توجه به میزان بارش سالیانه میزان آب مورد نیاز درختان متغیر است.

 این درخت با انواع خاک ها به جز خاک رس، سازگاری داشته و به جز یک سال اول که کاشته می شود، نیاز به آبیاری منظم ندارد. معمولا بیشتر درختان میوه را باید به صورت منظم آبیاری کرد، اما پالونیا نیاز چندانی به آب ندارد و حتی آبیاری بیش از اندازه می تواند، برای این نوع درختان مضر باشد. این مقاومت در برابر کم آبی، مزیت بزرگی محسوب می شود.

هم اکنون در مناطق مختلف کشور این نوع درخت کشت شده و چوب آن با قیمت بالایی به فروش می رسند.

این درختان را می شود در زمین هایی که تحت کشت گندم، جو، لوبیا و … قرار دارند کاشت. از این رو می توان به صورت هم زمان، از زمین، درآمد های کوتاه مدت و بلند مدت داشت.

در مناطق سردسیر نیز می توان درخت پالونیا را پرورش داد چرا که دمای منفی ۱۸ تا مثبت ۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کند. اما توجه داشته باشید که، سرمای هوا روند رشد سریع درخت را، با تاخیر مواجه می کند.

چوب درخت پالونیا در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

از چوب پالونیا برای مصارف تجاری مثل ساخت مبلمان، میزو صندلی، الوار، کاغذ، کبریت و ادوات موسیقی می شود استفاده کرد. مزیتی که این نوع چوب دارد سبک بودن در عین مقاومت بالا است که، کمتر چوب دیگری این دو را همزمان با هم دارد. همچنین از برگ های این درختان می توان برای تولید کود کمپوست و همچنین تغذیه دام استفاده کرد.

شکوفه های این درخت مصرف پزشکی داشته و برای درمان بیماری های مربوط به کبد و طحال کاربرد دارد. عسل تولید شده در باغ های پالونیا کیفیت بالایی دارد و این ویژگی مربوط به شکوفه های این درختان است.

از چوب این درخت برای تهیه زعال نیز استفاده می شود. از آنجایی که پالونیا مقاومت بالایی دارد در برابر انواع بیماری و آفت ها مقاوم بوده و نیاز به سمپاشی ندارد.

صنعت چوب

میزان سود دهی درخت پالونیا

درخت پالونیا در مدت کمتر از ۵ سال به میزان بیش از یک متر مکعب چوب بازدهی دارد. میزان چوبدهی پالونیا در هر هکتار، سالانه چیزی بین ۲۰ متر مکعب تا ۵۵ متر مکعب، بسته به میزان غنی بودن خاک و شیوه نگهداری متغیر است.

بسته به هدفی که از کشت درخت پالونیا دارید، می توان فاصله درختان را کم و زیاد کرد. به طوری که در هر هکتار می شود بین ۶۰۰ تا ۳۴۰۰ نهال پالونیا کاشت. اما میزان استاندارد که به منظور تهیه چوب مرغوب می باشد چیزی حدود ۶۲۵ درخت عنوان شده است.

خرید نهال پالونیا برای هر هکتار، مبلغی حدود ۲۳ میلیون تومان هزینه دارد و در صورت مراقبت صحیح، حدود ۱۰۰ میلیون تومان درآمدزایی خواهد داشت. هر نهال بر اساس نوع رقم و سن نهال بین ۲۰ هزار تا ۸۰ هزار تومان خرید و فروش می شود.

با توجه به این موارد که اشاره شد. تنها هزینه هایی که انجام می شود مربوط به خرید نهال و کاشت آنها است. بعد از آن هرس کردن، مهم ترین بخش از پروسه نگهداری از درخت را شامل می شود.

کشت درخت پالونیا برای افرادی که می خواهند، همزمان از زمین کشاورزی خود دو استفاده را داشته باشند ،مناسب است. به این صورت که علاوه بر کشت درختان می توان زمین را برای کشاورزی فصلی استفاده کرد.

با توجه به این که بیش از ۱۰ سال است که این نوع درخت در ایران کشت می شود، خرید و فروش چوب پالونیا جا افتاده و از این بابت نگرانی چندانی برای کشاورز وجود ندارد.

مزرعه پالونیا

باید ها و نبایدهای کشت درخت پالونیا

ــ همانطور که سرعت رشد تنه و شاخه های پالونیا بسیار بالاست، ریشه های این درخت نیز با سرعت رشد می کنند. از این رو هر چه نهال های پالونیا عمر کمتری داشته باشند برای جابجایی به زمین جدید و کشت مناسب ترند. گفته شده این درخت در شرایط مساعد در سال اول حدود ۴ متر ریشه تولید می کند که قطع کردن آنها می تواند به رشد درخت صدمه جدی وارد کند. از این رو سعی شود نهال هایی با عمر بسیار کم تهیه شوند.

ــ با اینکه درخت پالونیا در برابر کم آبی مقاوم است، اما در سال اول باید به صورت مرتب آبیاری شود تا به خوبی رشد کند.

ــ در زمان کشت بهتر است فاصله نهال ها از هم ۴×۵ متر باشد تا درختان به خوبی رشد کنند.

ــ هرس درخت برای رشد سریع و دور ماندن از آفات لازم است.

ــ این درخت را در مکان هایی که لوله های آب در آنجا حضور دارند نکارید چون ریشه هایش به سرعت رشد کرده و مشکل ساز می شوند.

سخن پایانی

برای کسانی که دنبال کسب درآمد و خود اشتغالی هستند، کشت درخت پالونیا می تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد. این گونه درختی در بیشتر مناطق ایران، قابلیت کشت را دارد و به جز سال نخست نیاز چندانی به آبیاری ندارد. دوره سرمایه گذاری حدودا ۵ سال است و در این مدت میزان قابل توجهی چوب تولید می کند که کاربرد صنعتی دارد. این کسب و کار مناسب افرادی است که به صورت فصلی از زمین های کشاورزی خود استفاده می کنند.


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (8 votes, average: 3٫13 out of 5)
Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *