قصه معصومه خانم و پرورش طاووس و قرقاول

شوهر «معصومه بابایی» کارمند دولت بود. او پنج سال تا بازنشستگی فاصله داشت و نمی‌خواست بعد ازاین پنج سال دوباره کارمند بشود. سال ۸۲ بود، ۱۴ سال عقب تر از امروز، روزی که او آمد و بذرِطرح پرورش قرقاول را درخانه کاشت.

معصومه نمی‌دانست این بذر به ثمر می‌نشیند یا نه ولی چون تجربه پرورش مرغ محلی را داشت، پرورش ۲۰ قرقاول را هم پذیرفت.

قرقاول‌ها کم کم رشد کردند، تکثیر شدند، نمردند و شدند چند برابر؛ این گونه بذر امید در خانه معصومه بارور شد.

قرقاول‌های او که رشد کردند، شدند بخشی از درآمد خانواده، حتی شدند مشوق بعضی از بالادزایی‌ها برای روی آوردن به این پرنده.

 

کارآفرین دست و دلباز

معصومه می‌گوید فوت و فن کارحتی فوت‌های کوزه‌گری‌اش را به همه متقاضیان یاد داد؛ حتی کمک کرد دستگاه بخرند و لحظه‌ای لنگ نمانند، معصومه مشاوره تلفنی هم زیاد داده است. او از تکثیر دانش‌اش میان همشهری‌ها واهمه نداشت، حتی لحظه‌ای ترس به دلش راه نمی‌داد که این‌ها می‌شوند رقیب. معصومه می‌گوید دانستن این فوت و فن‌ها به تنهایی منجر به موفقیت نمی‌شود که بخواهد بترسد چون پرورش قرقاول مثل هر کاری عشق می‌خواهد و تلاش.

همین دست و دلبازی‌های معصومه و سخاوتش درکمک به راه افتادن کسب و کارهای کوچک بود که از او یک کارآفرین نمونه ساخت. حالا تندیس کارآفرین نمونه مازندران از سال ۹۲ و تندیس کارآفرین نمونه کشوری از سال ۹۵ درخانه اوست.

قرقاول در زندگی معصومه نقش کلیدی دارد. بازار این پرنده خوراکی و زینتی گویا داغِ داغ است. هتل‌ها مشتری این پرنده‌اند، بعضی رستوران‌ها که با آب پای قرقاول سوپ می‌پزند و خیلی از مردم عادی که پزشکان آنها را به خوردن گوشت قرقاول توصیه کرده‌اند نیز آن را به هر بهایی می‌خرند.

می‌گویند اسیدهای آمینه کمیاب درگوشت این پرنده فراوان است و در درمان دردهای مفصلی معجزه می‌کند.

معامله پر سود

یکی از خریداران عمده قرقاول‌های معصومه اما یک روز درهای دنیای تازه‌ای را به روی او باز کرد. آن مرد تبریزی در ازای۱۰ میلیون تومانی که از بابت قرقاول‌ها بدهکاربود، پنج طاووس به معصومه داد، با تضمین و این قول که این طاووس‌های خوش آب و رنگ و فریبنده کلید رونق کسب و کاراو خواهند بود.

یک باردیگر ریسکی اتفاق افتاد و طاووس‌ها به مزرعه کوچک معصومه آمدند. آن‌ها که آمدند پای بوقلمون‌ها هم به مزرعه بازشد.

معصومه می‌گوید تخم‌های طاووس در دستگاه جوجه کشی باز نمی‌شوند و ناچار باید از بوقلمون‌ها کمک گرفت که مطیع و صبورانه روزها روی تخم‌های ناشناس می‌خوابند و برایشان مادری می‌کنند.

حالا عدد بوقلمون‌های او به ۸۵ رسیده و چون جای کافی برای بزرگ کردن طاووس‌ها نیست وقتی که هنوز توی تخم خوابیده‌اند و وقتی هنوزتازه سر ازتخم بیرون می‌آورند، فروخته می‌شوند.

 کسب و کار پررونق

مردم طاووس‌ها را برای خوشگلی می‌خرند، برای دکور، تزئین. طاووس‌ها که بالغ می‌شوند چه هندی باشند و چه سفید ۲ میلیون تومان وحتی بیشتر فروخته می‌شوند، اما وقتی هنوز درچنبره جداره‌های تخم آرمیده‌اند، سیصدهزارتومان قیمت دارند.

مشتریان هم پای طاووس‌ها خوابیده‌اند. بازار قرقاول نیز پررونق است، برخلاف کسب و کار مرغداری‌ها که روزی نیست صدای شکایت از اهالی‌اش بلند نشود.

هر قرقاول از اول فروردین‌ماه تا پایان شهریورماه مدام تخم می‌ریزد و ۲۱ روزه جوجه تحویل می‌دهد اما هرطاووس فقط سالی ۲۷ تخم می‌گذارد که روی هم برای صاحبشان که معصومه خانم باشد ثروتی دائمی تولید می‌کنند.

قرقاول‌ها چند نژاد دارند: آمریکایی، سیلور، لیمویی، بلژیک و لیورز. لیورزها وقتی که هنوز توی تخم خوابیده‌اند تا ۴۰ هزار تومان فروخته می‌شوند و لیمویی‌ها تا ۵۰ هزار تومان. لیمویی‌ها وقتی تخم را می‌شکنند و پا روی زمین می‌گذارند از آنجا که پرنده‌هایی تزئینی‌اند تا ۱۴۰ هزارتومان قیمت پیدا می‌کنند ولیورزها وبلژیک‌ها تا صدهزارتومان.

این تجارتی پرسود است که البته زحمت هم کم ندارد ولی اگر کسی همت کند، ترس به دلش راه ندهد و به کارش عشق بورزد شیرینی پرورش قرقاول و طاووس را زیر دندان مزه مزه می‌کند.

این کسب و کار مرهمی برای زخم بیکاری هم هست، همان طور که معصومه برای فرزندان بیکار و دامادهایش شغلی دائمی ساخته است. او می‌گوید به لطف پرورش قرقاول حالا خیلی ازجوانان مازنی، حتی جوانان استان‌های دورتر به درآمد رسیده‌اند و رفاه به خانه‌های زیادی سرک کشیده است.

این‌ها را زنی ۵۱ ساله می‌گوید که دراین ۱۴ سال ازهیچ نهاد دولتی ذره‌ای حمایت نگرفته، تقریباً از صفر شروع کرده و دلش، جز به همت و تلاش خانواده‌اش به چیزی خوش نبوده است.

 


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهید Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *