بومی سازی: بازیافت لباس های کهنه

استارتاپی در آلمان لباس های کهنه را بازیافت می کند.
شرکت I:CO زیرمجموعه گروه seox یک استارتاپ است که در سال ۲۰۰۹ در شهر ولفن در نزدیکی برلین آلمان راه اندازی شده است. این شرکت در زمینه بازیافت و مرتب سازی پارچه و لباس های کهنه فعالیت می کند. بعضی از لباس هایی که برای این شرکت فرستاده می شود کهنه هستند، بعضی آسیب دیده و بعضی هم از مد افتاده و قدیمی.

در سال ۲۰۱۶ این شرکت ۱۹هزار تن لباس کهنه و از کار افتاده را بازیافت کرده است،با ۶۰ برند معتبر صنعت پوشاک و مد در دنیا کار می کند و در ۶۵ کشور جهان فعالیت دارد. این در حالی است که در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ تنها ۱۰۰۰تن بازیافتی داشته است.

به گفته مسئولان این گروه بازیافتی، نزدیک به ۵۵درصد از این منسوجات و لباس ها را تحت عنوان لباس های دست دوم به فروشگاه ها می روند و دوباره به فروش می‌رسند و ۴۵درصد بقیه بازیافت می شوند یا دوباره با تعمیر به چرخه مصرف بازمی گردند.

از محصولات بازیافت شده، در صنایع خودروسازی و آستر لباس های نو استفاده می شود. بخش اعظم محصولات بازیافت شده به آفریقا (۴۸درصد) صادر می شود و ما بقی به شرق اروپا (۲۱ درصد)، خاورمیانه (۱۶ درصد)، غرب اروپا (۹درصد) و ۶درصد به آمریکا و آسیا صادر می شود.
مدیر بازاریابی گروه I: CO می گوید: «متأسفانه هنوز ۸۵درصد از لباس های کهنه دور انداخته می شوند و در نهایت به همراه زباله ها سوزانده یا دفن می‌شوند.»به گفته او، این حجم لباسی که دور انداخته می شود، در اروپا برابر با ۳میلیون تن پارچه و در آمریکا معادل ۱۲میلیون تن پارچه است. او متاسف است که از هر ۱۰لباس، یکی از آنها دور انداخته می شود درحالی که هنوز هم سالم و قابل استفاده هستند و بسیاری از آنها حتی یک بار هم پوشیده نشده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت شرکت seox سر بزنید.

به نظر می رسد چنین طرح هایی در ایران هم قابلیت اجرا داشته باشد. مدتی پیش فیلم کارآفرینی را در سایت منتشر کردیم با عنوان کسب درآمد با بازیافت ضایعات پارچه . در این فیلم می بینیم چنین فعالیت هایی در ایران برای بازیافت ضایعات واحدهای نساجی و تولیدی ایجاد شده است ولی به نظر می رسد در زمینه بازیافت لباس‌های کهنه هنوز کسی کار خاصی انجام نداده است.

 

  • aparat
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *