معرفی کسب و کار «کشت زعفران گلخانه ای»

چند سالی است که کشت گلخانه ای زعفران در فضای مجازی تبلیغ می شود که سیلی از موافقان و منتقدان را به همراه داشته است. لذا لازم دانستیم که بررسی کوتاهی پیرامون شیوه کشت گلخانه ای زعفران و شیوه کشت سنتی داشته باشیم .

از بزرگترین مزیت های کشت گلخانه ای و هیدروپونیک استفاده از حداکثر فضا و سطح زیرکشت (به دلیل طبقاتی بودن و تراکم کشت بالا) است. ضمناً علاوه بر این افزایش سطح کشت میزان تولید نیز به طرز چشمگیری افزایش خواهد داشت که این میزان  حدود ۷ برابر کشت معمولی است.

 

کشت زعفران به چه آب‌وهوایی نیاز دارد؟

با توجه به اینکه زعفران در گروه گیاهان گرمسیری قرار می گیرد، آب‌وهوای مناسب جهت پرورش آن، مناطقی است که تابستانی گرم و خشک دارند و آب‌وهوای آن‌ها در زمستان و پاییز، معتدل و ملایم باشد.

کشت زعفران در مزرعه نیازمند آب‌وهوایی است که با آن سازگار باشد. اما اگر شما برای کشت زعفران روش کشت در گلخانه را  انتخاب کنید به راحتی می‌توانید دمای هوای گلخانه را تنظیم کنید. به این دلیل است که امروزه کشت‌های گلخانه‌ای نسبت به کشت در فضای باز بهتر و از لحاظ میزان بازدهی، تولید بیشتری دارد.

مزایای کشت گلخانه ای زعفران

  یکی از مزایای این نوع کشت این است که مصرف آب در آن فوق العاده کم بوده و به‌طور کامل کنترل‌شده و تحت نظر است.

   از مزایای دیگر آن است که خاک مورداستفاده نیز به ‌طور کامل زیر نظر شما انتخاب می شود و شما می توانید با انتخاب مرغوب ترین انواع خاک به بهترین و بیشترین بازدهی دست یابید.

   یکی دیگر از نکات مثبت این نوع کشت، سم‌پاشی راحت و کنترل‌شده آن است که جای هیچ‌گونه ریسکی باقی نمی ماند.

 

 

نکته بعدی آن است که پیاز زعفران موردحمله جوندگان ( مخصوصاً موش ها) قرار نمی گیرد.

همچنین در این روش نور و رطوبت کاملاً تحت اختیار و کنترل شما می باشد.

لازم به یادآوری است که مواد مغذی از طریق رطوبت به ریشه پیاز زعفران می‌رسد و تماس مستقیمی با آب وجود ندارد.

معایب کشت گلخانه ای زعفران

اگر بخواهیم در کنار همه مزایایی که از کشت گلخانه ای زعفران اشاره کردیم به معایب آن نیز بپردازیم , باید گفت در ابتدا هزینه تاسیس و راه اندازی گلخانه زعفران بسیار بالاست , بطوری که این هزینه ها حتی گاهی ممکن است که کشاورزان را ز وارد شدن به این عرصه منصرف کند , ولی اگر شما این سرمایه را دارید که بتوانید از عهده هزینه های اولیه تاسیس گلخانه بربیایید , اینکار در بلند مدت بسیار پرسودتر از کشت خاکی است زیرا طی سال‌های آینده به خاطر صرفه‌جویی‌هایی که به سبب حذف برخی عملیات‌های هزینه‌بر کشاورزی از قبیل آماده‌سازی زمین، آبیاری، مبارزه با آفات و بیماری‌ها و وجین علف‌های هرز بوجود می‌آید به نوعی این هزینه اولیه بازگشته و سودی چند برابر را نصیب تولیدکنندگان می‌کند.

کشت آیروپونیک یا هواکشت

در این روش به زمین کشاورزی و خاک برای پرورش محصول نیاز ندارید. بلکه ریشه گیاهان در هوا معلق هستند و مواد مغذی به‌طور متداوم به آن از طریق اسپری کردن آب و مواد معدنی می رسد.

 در این روش تمام مراحل رساندن مواد غذایی به گیاه، تنها از طریق رطوبت محیط تهیه می شود و نباید هیچ‌گونه تماس مستقیم با آب داشته باشد.

 اگر بین گیاه و آب رابطه مستقیم برقرار شود، ممکن است باعث بروز مشکلاتی ازجمله پوسیدگی پیاز و همچنین باعث انتقال بیماری شود. از آنجا که در این روش شما هزینه های اضافی زمین های کشاورزی مانند: هزینه شخم زمین، هزینه رساندن آب به زمین، هزینه های  کارگر و… را ندارید سودآوری شما چند برابر می شود..

 

برای ساخت یک سیستم کشت زعفران بر پایه ایروپونیک به چه نیاز خواهید داشت؟

    سالن تولید سرپوشیده

    مخزن برای نگهداری آب

    فوگر (مه پاش)

    کولر آبی

    قالبهای نگهدارنده پیاز زعفران (طبق کشت)

    قفسه بندی

    تایمر، رطوبت سنج و دماسنج متصل به ترموستات و سنسورها برای روشن و خاموش کردن سیستم فوگر و کولر

هزینه ها و نیازمندی های روش ایروپونیک

۱۰۰ متر زمین که در ۵ طبقه ایجاد می شود جمعا با ظرفیت ۵۰۰ متر گلخانه

۴۰۰۰ متر زمین جهت بازگرداندن ۶ تن پیاز از گلخانه به خاک

میزان سود دهی در سال: ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان

این روش در همه جای ایران قابل کشت می باشد.

هزینه راه اندازی بدون در نظر گرفتن زمین برای این ۱۰۰ متر (هزینه های خرید پیاز و تجهیزات و کلیه وسایل مورد نیاز) تقریبا ۳۰ میلیون می باشد.قیمت زمین بستگی به منطقه شما داشته و در هر شهر و استانی متفاوت می باشد.


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *