درآمد میلیونی از فروش کفشدوزک !

محمد آروین کارآفرینی است که با یک ایده خلاقانه حالا بیش از ۴ سال است که  حشره‌هایش را دانه‌ای ۶۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان می‌فروشد و سالهاست فروش کفشدوز‌ک‌ به حرفه رسمی‌اش تبدیل شده‌است.
اوایل کار یعنی سال ۸۱  و زمانی که دانشجوی تولیدات گیاهی دانشگاه آزاد تاکستان بود، درسی داشت به اسم حشره‌شناسی که دراین درس هردانشجو باید تعدادی حشره از محیط می‌گرفت و به استاد تحویل می‌داد. او خودش این کار را انجام‌می‌داد اما می‌دید بعضی دانشجوها نسبت به این کار حس خوبی ندارند. به خاطر همین شروع کرد به گرفتن حشرات اضافی و فروش آنها. آن موقع دانه‌ای۸۰۰ تومان می‌گرفت، که البته هرکسی بین ۳۰ تا ۵۰ عدد حشره نیازداشت و مبلغش برای زمان دانشجویی عالی بود.

اولین جرقه

همان سال‌های تحصیل یک سایت تخصصی درباره اخبار کشاورزی ایجاد کرد و اطلاعاتش را به مرور دراین باره بیشتر کرد و متوجه شد که درکشورهای دیگر از عوامل بیولوژیک برای مقابله با آفت‌ها درمزارع و گلخانه‌ها و باغ‌ها استفاده‌می‌شود. همان‌ زمان‌ها بود که خانمی سفارش این حشرات بیولوژیک را به او داد، البته او آن زمان این حشرات را نداشت. اما ازهمان جا به فکر پرورش آنها افتاد و بعد از تحقیق، کفشدوزک هفت نقطه‌ای را انتخاب کرد.
 نکته مهم نگهداری و پرورش‌ حشرات است. مثلا ۱۰تا کفشدوزک را در ۶ماه با شرایط خاصی می‌توان به هزار تا رساند. پرورش کفشدوزک کار بسیار سختی است. آنقدر که می‌توان گفت پرورش گاو راحت‌تر ازاین کار است.چون گاوها بزرگند و راحت می‌توانید آنها را ببینید اما ازحشره‌ها غافل بشوید درتعداد بالاتلفات می‌دهند.
برای ان کار باید حتما گلخانه داشت که بسته به مساحت گلخانه هرچه بزرگتر باشد، فروش هم بیشتر است. نکته اینجاست که شما در این گلخانه تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت یک محصول مثل توت‌فرنگی یا کاهو و کلم را انجام می‌دهید بعد باید این محصول را به عمد آلوده به شته بکنید تا این شته‌ها خوراک کفشدوزک هایی بشوند که در قسمت دیگری پرورش داده‌اید. که به خاطر این پرهزینه بودن کمترکسی سراغ این کار می‌آید.

پرورش کفشدوزک چه فایده ای دارد؟

بیشتر برای از بین بردن یا کاهش خسارت آفت‌هایی مثل شته ها ، شپشک‌ها ،سفید بالک‌ها،کنه‌هایی مثل تارتن یا تارعنکبوتی ، لاروبال‌پولکدارها ،تخم حشرات و نرم‌تنان استفاده می‌شوند و می‌توان به‌جای سموم شیمیایی از این حشرات استفاده کرد. این کفشدوزک‌های هفت نقطه‌ای حداقل ۵۰ نوع شته را می‌خورند.
همچنین بسته به نژاد یا شرایط نگهداری و تغذیه ، هرکفشدوزک بین یک تا دوسال عمرمی‌کند. او این حشرات را به صورت دانه ای می فروشد. البته قیمت هر دانه بسته به تعداد سفارش متفاوت است. چون هرچه تعداد کمتر باشد هزینه های تولیدش  بیشتر در می‌آید. اما به‌طور متوسط قیمت هر کدام از آنها  از۸۰۰ تومان شروع می‌شود تا۳۰۰۰ تومان.

خودش می گوید: خودش می گوید افراد در این کار می‌توانند روی درآمد ۵ میلیون در هر ماه حساب کنند. اما بازهم همه اینها بستگی به مکان پرورش و تعداد تولید دارد، هرچه فضای تولید بزرگتر باشد، میزان درآمد هم بالاترمی‌رود و حتی شاید به ماهی ۳۰ میلیون تومان درآمد هم برسند!


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهید Loading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *