ساخت بیورآکتور توسط شرکت تارا

به گزارش نویاب؛ شرکت نوپای تارا مدعی است از طریق ساخت بیوراکتور عملکرد گیاهان را ۳۰۰ برابر افزاش داده است. براساس صحبت های علی فدوی موسس تارا تولید گیاهان از طریق روش کشت بافت در محیط جامد دارای سه فاکتور محدود کننده می‌باشد:

  1. اکسیژن در دسترس گیاه (بعد از مدتی تمام شده و منجر به اختلال در رشد و از بین رفتن نمونه ها می شود)
  2. ماده غذایی در دسترس (بعد از مدتی تمام شده و نیاز به واکشت یا جابجایی نمونه‌ها به محیط جدید می‌باشد که احتمالا بر هم زدن شرایط استریل، آلودگی نمونه ها را تا ۴۰ درصد افرایش می دهد).
  3. میزان جذب ماده غذایی از طریق گیاه، که فقط سلول‌های درگیر با محیط جامد درگاه تغذیه گیاه می‌باشند.

از طرف دیگر کشت تجاری با استفاده از روش مرسوم کشت بافت نیازمند نیروی کار زیاد و هزینه بالا می‌باشد بنابراین برای مرتفع کردن این موارد استفاده از بیوراکتورهای زیستی مطرح می‌باشد.

بیوراکتور، غوطه وری موقت یک سامانه خودکار می‌باشد که شرایط زیر را فراهم می آورد: ۱- تغذیه دوره‌ای و با برنامه گیاه ۲- اکسیژن‌دهی مناسب ۳- تامین شرایط نوری ۴- کاهش نیروی کار و هزینه‌ها تا ۸۵ درصد روش مرسوم کشت بافت ۵- کاهش بسیار بالای زمان تولید ۶- افزایش چند برابری ضریب تکثیر و تولید(به عنوان مثال برای ارکیده تا ۲۰ برابر)

 


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *