کارآفرینی به سبک تلاونگ

مهدی معصومی نژاد تلاونگ

تابحال زیاد اسم تلاونگ را دیده یا شنیده اید ولی آیا میدانید موسس تلاونگ چه سرگذشتی داشته است؟در ادامه با آقای مهدی معصومی موسس تلاونگ بیشتر آشنا می شویم و داستان زندگی و نحوه راه اندازی کارخانه تلاونگ را از زبان خود ایشان می خوانیم.

تولد

من متولد سال ۱۳۴۲ هستم. در مدرسه ی نیکان تحصیل نموده ام که در آن زمان جزء مدارس سطح بالا از لحاظ علمی و مذهبی محسوب میشد. در دوران دبیرستان به دلیل داشتن روابط عمومی بالا خیلی زود با همکلاسی ها و معلمانم رابطه ی صمیمی و تنگاتنگ برقرار میکردم و در فعالیتهای فوق برنامه ی مدرسه حضور فعالی داشتم وبه همین دلیل زمانی که از دبیرستان فارق التحصیل شدم دارای تجربیاتتی بیش از یک فرد دیپلمه بودم.

نقطه شروع

وقتی دبیرستان را تمام کردم، به خاطر انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌ها تعطیل بود. در آن زمان در تمامی زمینه‌ها جو انقلابی و موج کار و تولید حاکم بود. یکی از بستگان ما یک مرغداری را بدون مطالعه با دستگاه‌های خارجی خریداری کرده بود. او به پدر و عموهای من مراجعه کرد چون نمی‌دانست باید چه کار کند و به پول احتیاج داشت. آن موقع ۱۸ سالم بود که وارد این کار شدم. 

کاری بسیار سخت که نیاز به فعالیت زیاد داشت.اکثر کار مجموعه به بنده و پسرخاله ی بنده واگذار شد. من مدیریت داخلی مجموعه را به عهده داشتم. در این برهه از زمان با بسیاری از کارهای مدیریتی آشنا شدم.

سختی های راه

کار را که استارت زدیم در‌‌ همان هفته اول بانک آمد و همه سرمایه‌مان را گرفت چون صاحب قبلی بدهکار بود. البته خریدار از این موضوع اطلاع داشت ولی هیچکس فکر نمی‌کرد به این زودی نیاز به پرداخت بدهی‌ها باشد.

در نتیجه روزی که کارمان را شروع کردیم، پولی در بساط نداشتیم. البته مجموعه بسیار بزرگی بود و ما تصور می‌کردیم یک مرغداری بسیار مدرن داریم که در این مورد هم کلاه سرمان رفته بود. آن مجموعه ۱۰ سالن بزرگ داشت که فروشنده سر هر کدام از سالن‌ها را تجهیز کرده و نشان داده بود اما بعدا فهمیدیم باقی سالن خالی است.

ما ماندیم با گرفتاری‌ها، بدهی‌ها و تجربه و تخصصی که نداشتیم! پدرم در حوزه چاپ فعالیت می‌کرد و شریکم آقای قلمساز تخصصش بازار ساعت و طلا بود.

همانطور که گفتم مدیریت داخلی مجموعه با من بود. عاملی که بسیار به رشد تفکر و بعد مدیریتی شخص من کمک کرد، درگیری با تصمیم گیریها بود.

کسی که در معرض تصمیم گیری ها قرار بگیرد سریع رشد میکند. طبیعتا هرچه دایره ی تصمیم گیریها بزرگتر باشد و اختیارات بیشتری داشته باشید، بررسیها وسنجش جوانب بیشتر صورت میگیرد که به اعتقاد بنده این عامل باعث باز شدن پنجره هایی به سوی من شد. بنابر این به مرور زمان کار توسعه پیدا کرد و در مدت کوتاهی به تعداد۱۰۰ پرسنل رسیدیم. کم کم کسب و کار گسترش پیدا کرد و تعداد شرکا نیز محدود شد.

مهدی معصومی موسس تلاونگ

موفقیت ها

اگر بخواهم موفقیتهای اصلی و پررنگ خود را که در تبدیل شدن برند تلاونگ به یک برند معتبر نقش داشته نام ببرم:

۱٫ راه اندازی مرغداری در سال ۶۱

۲٫ تولید محصولی با کیفیت بسیار بالا و موفقیت در گرفتن ۵۰% بازار بعد از یک سال (در سال ۷۲)

۳٫ بسته بندی تخم مرغ به شیوه ای جدید با افزایش کیفیت آن (در سال ۸۰)

عوامل موثر در موفقیت کارآفرینی

هم عوامل فردی و هم عوامل محیطی هر دو نقش عمده ای دارند. اما اگر به طور خلاصه مجموعه ای از عوامل را بیان کنم مجموعه ا ی از فاکتورهای زیر خواهد بود:

درستکاری و صداقت در کار (فردی)

پیشرو بودن و دست به نو آوری زدن (فردی)

رعایت استانداردها چه در کار و چه در زندگی شخصی (فردی)

نیاز جامعه به محصولات با کیفیت و متنوع (محیطی)

تلاش و پشتکار فراوان که از نظم و انضباط حاصل می شوند (فردی)

ریسک پذیری و پذیرش عدم موفقیت به عنوان بخشی از کار (فردی)

داشتن حمایت مناسب از طرف شرکا (محیطی)

اکثر عوامل بالا عوامل فردی بود اما عامل بسیار تاثیرگذار به اعتقاد بنده حمایت شرکا از من بود.که یکی از عوامل محیطی مهم به شمار می آید .اینکه شرکا به هنگام تصمیم گیری های اشتباه مانعم نمیشدند. چرا که تصمیم گیری های اشتباه در صورت وجود آگاهی و زیرکی لازم در فرد باعث درس گرفتن و طی کردن پله های موفقیت یکی پس از دیگری شد.

 نقش خانواده 

خانواده بدون شک تاثیر بالایی در موفقیت دارد. در اکثر موارد یک فرد کار پدرش را ادامه میدهد یا به کاری در همان سطح مشغول میشود. خانواده ی بنده هم به لحاظ اینکه اکثرا بازاری و کاسب بودند تاثیر زیاد در شکل گیری شخصیت اینجانب داشته اند.

سخن آخر

شاید من دیدگاهم با بسیاری از تجار و صاحبان کسب و کارهای معروف تفاوت داشته باشد. به نظر من بالاترین تخصص بنده مدیریت است که نشآت گرفته از توکل به خداست. در کارآفرینی فقط نباید به پول توجه کرد بلکه مهم تر از همه توجه به ارزشهاست.


برامون مهمه بدونیم نظر شما درباره این مطلب چیه؟ لطفا به این مطلب امتیاز بدهید: ( شما اولین نفر هستید که امتیاز می دهیدLoading...)

با ما همراه شوید:

  • aparat
  • telegram
  • soroush
  • eitaa
  • Instagram
  • bale
  • hamsa
  • idpay

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *